Remington Power-X X4 HC4000, cordless, rechargeable Hair Clipper, Black, White
Manufacturer: REMINGTON
ID: HC4000
3990€
Show VAT 0%
Show VAT 25,5%
Multitronic Vaasa
Multitronic Pietarsaari
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Lappeenranta
Multitronic Mariehamn
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
Manuals
| Energy management | |
| Battery type | Built-in battery |
| Power source | AC/Battery |
| Rechargeable | ![]() |
| Charging time | 10 h |
| Operating time | 60 min |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Illumination/Alarms | |
| LED indicators | ![]() |
| Battery low indication | ![]() |
| Ergonomics | |
| Cordless | ![]() |
| Ergonomic design | ![]() |
| Packaging content | |
| Hair comb | ![]() |
| Attachments quantity | 3 |
| Charger | ![]() |
| Combs quantity | 3 |
| Performance | |
| Product colour | Black, White |
| Blade material | Steel |
| Removable blade | ![]() |
| Self-sharpening blade | ![]() |
| Number of length steps | 33 |
| Suitable for entire body | ![]() |
| Minimum hair length | 3 mm |
| Maximum hair length | 3.5 cm |
| Step precise | 1 mm |
| Features | |
| Product type | Hair Clipper |
| EAN | 5038061134094 |
The Remington HC4000 Power-X X4 is a hair clipper designed for cutting and styling head hair. It is intended for scalp hair rather than full-body grooming. The steel blades feature a self-sharpening mechanism to maintain their edge. Thirty-three length settings allow for precise cutting of short hair and stubble, and three attachment combs are included to accommodate different hair lengths and styles.
The clipper can be used cordlessly or plugged into the mains. Cordless operation provides up to 60 minutes of use, and a full charge takes 10 hours. LED indicators show the power status, including a low-battery warning. The ergonomic design ensures a secure grip while clipping, and the blades are removable for easy cleaning.
Key Features:- 33 length settings ranging from 3 mm to 35 mm.
- Self-sharpening steel blades.
- Up to 60 minutes of cordless use.
- Dual power functionality for corded or cordless operation.
- Includes three guide combs for various hair lengths and styles.
- Removable blade system for easier cleaning.
- LED indicator for battery and power status.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: 03.06 - 06.06
Estimated delivery: 03.06 - 06.06
Today: Closed
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: 03.06 - 06.06
Estimated delivery: 03.06 - 06.06
Today: Closed
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: 03.06 - 06.06
Estimated delivery: 03.06 - 06.06
Today: Closed
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: 03.06 - 06.06
Estimated delivery: 03.06 - 06.06
Today: Closed
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: 03.06 - 06.06
Estimated delivery: 03.06 - 06.06
Today: Closed
Fetch from the shop
Estimated delivery time: 03.06 - 06.06
Estimated delivery time: 03.06 - 06.06
Posti: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 03.06 - 05.06
Estimated delivery time: 03.06 - 05.06
Posti: Postal package
Estimated delivery time: 04.06 - 06.06
Estimated delivery time: 04.06 - 06.06
Matkahuolto: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 04.06 - 06.06
Estimated delivery time: 04.06 - 06.06
Posti: Doorstep delivery
Estimated delivery time: 04.06 - 05.06
Estimated delivery time: 04.06 - 05.06
Matkahuolto: Business Parcel
Estimated delivery time: 03.06 - 06.06
Estimated delivery time: 03.06 - 06.06
Matkahuolto: Home Parcel
Estimated delivery time: 03.06 - 06.06
Estimated delivery time: 03.06 - 06.06
Posti: Home delivery
Estimated delivery time: 04.06 - 05.06
Estimated delivery time: 04.06 - 05.06
- manual pdf (English)
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.


