AOC Q27G42XNE 27" QHD, VA Gaming Monitor
Manufacturer: AOC
ID: Q27G42XNE
Estimated delivery: 20.05 - 21.05
3pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: Closed (Ascension Day) About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: Closed About this store
Display
Contrast ratio (typical)5000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Aspect ratio16:9
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time1 ms
Colour depth8 bit
Display resolution2560 x 1440 pixels
Digital horizontal frequency30 - 270 kHz
Digital vertical frequency48 - 180 Hz
Display diagonal (metric)68.58 cm
Touchscreencross
LED backlightcheckmark
Backlight typeW-LED
Maximum refresh rate180 Hz
Display technologyLED
Anti-glare screencheckmark
Native aspect ratio16:9
HD typeQuad HD
Pixel density108.7 ppi
Panel typeFast VA
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
sRGB coverage (typical)127.8%
Adobe RGB coverage89.2%
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
Display brightness (typical)300 cd/m²
DCI-P3 coverage93.1%
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Colour gamut standardsRGB
Response time (MPRT)0.5 ms
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Ports & interfaces
Headphone outputs1
HDMI ports quantity2
Headphone connectivity3.5 mm
HDMI version2.0
HDMIcheckmark
HDCPcross
DisplayPorts quantity1
DisplayPort version1.4
Headphone outcheckmark
Built-in USB hubcross
Weight & dimensions
Width (with stand)613.9 mm
Height (with stand)449.6 mm
Depth (with stand)197.6 mm
Weight (without stand)3.31 kg
Height (without stand)366.3 mm
Width (without stand)613.9 mm
Depth (without stand)51 mm
Weight (with stand)3.7 kg
Energy management
Power consumption (typical)27 W
Power supply typeInternal
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours21 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours34 kWh
Packaging data
Package weight5.96 kg
Package depth126 mm
Package height454 mm
Package width690 mm
Ergonomics
Cable lock slotcheckmark
LED indicatorscheckmark
Height adjustmentcross
Tilt angle range-3 - 21°
Pivotcross
On Screen Display (OSD)checkmark
Panel mounting interface100 x 100 mm
Swivellingcross
Number of OSD languages19
Tilt adjustmentcheckmark
Cable lock slot typeKensington
VESA mountingcheckmark
Packaging content
Cables includedAC, HDMI, DisplayPort
Stand includedcheckmark
HDMI cable length1.8 m
Other features
CertificationWEEE, REACH compliant, RoHs compliant
Brand specific technologiesCrosshair
Bezel thickness typeFrameless
Low input lagcheckmark
FPS countercheckmark
Shadow controlcheckmark
Dial pointcheckmark
Motion blur reductioncheckmark
Warranty period3 year(s)
Design
Product colourBlack, Red
Market positioningGaming
Detachable standcheckmark
Front bezel colourBlack
Frameless designcheckmark
Performance
NVIDIA G-SYNCcross
AMD FreeSynccheckmark
Flicker-free technologycheckmark
Low Blue Light technologycheckmark
AMD FreeSync refresh rate range48 - 310 Hz
VESA Adaptive Sync supportcheckmark
Multimedia
RMS rated power4 W
Built-in speaker(s)checkmark
Built-in cameracross
Number of speakers2
Sustainability
Doesn't containMercury, PVC/BFR
EAN4038986642613
Warranty3 years
The AOC Q27G42XNE is a 27-inch gaming monitor equipped with a Fast VA panel, providing a Quad HD resolution of 2560x1440 for detailed visuals. It supports a maximum refresh rate of 180Hz and has a 0.5ms motion picture response time (MPRT) to reduce motion blur in fast-paced scenes. The display includes Adaptive Sync technology to minimize screen tearing and ensure smoother gameplay when connected via its DisplayPort or HDMI inputs.
For visual quality, the monitor supports the HDR10 standard, which expands the contrast and color range. It offers a wide color gamut, covering 127.8% of the sRGB space. Connectivity options include two HDMI 2.0 ports and one DisplayPort 1.4 port. The stand provides tilt adjustment, and the monitor is compatible with a 100x100mm VESA mount for alternative setups. Integrated features include built-in stereo speakers and a headphone output.
Key Features:
  • 27-inch screen with 2560 x 1440 Quad HD resolution
  • Flat Fast VA panel with a 16:9 aspect ratio
  • 180Hz refresh rate and 0.5ms response time (MPRT)
  • 300 cd/m² brightness and a 5000:1 typical contrast ratio
  • Supports HDR10 and 127.8% sRGB color gamut
  • 2x HDMI 2.0, 1x DisplayPort 1.4, and headphone out
  • AMD FreeSync with Adaptive Sync support
  • Ergonomic tilt from -3° to 21° and 100x100mm VESA mount compatibility
  • Features Flicker-free and Low Blue Light technologies
  • Includes built-in 2W stereo speakers