Philips 55" 55BDL4050Q 500NITS 24/7 - monitor
Manufacturer: PHILIPS
ID: 55BDL4050Q/00
Estimated delivery: 19.05 - 20.05
17pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Display
Pixel pitch0.315 x 0.315 mm
Contrast ratio (typical)5000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Display diagonal139.7 cm (55")
Display brightness500 cd/m²
Response time9 ms
Display resolution4K 3840 x 2160 pixels
Display diagonal (metric)138.7 cm
Contrast ratio (dynamic)500000:1
Native aspect ratio16:9
HD type4K Ultra HD
Panel typeVA
Display number of colours1.07 billion colours
Haze rate25%
Native refresh rate60 Hz
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)checkmark
Ports & interfaces
Compatible memory cardsMicroSD (TransFlash)
Ethernet LANcheckmark
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
DVI portcheckmark
DVI-I ports quantity1
Card reader integratedcheckmark
Audio (L/R) in1
Audio (L/R) out1
HDMI ports quantity2
HDMI version2.0
USB version2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB ports quantity3
RS-232Ccheckmark
USB portcheckmark
Weight & dimensions
Display depth63.6 mm
Display height712.6 mm
Display weight17.2 kg
Display width1241.8 mm
Energy management
Power consumption (standby)0.5 W
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours63 kWh
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)5 - 95%
Certificates
CertificationCB, CE, FCC, Class A, VCCI,
RoHS, UL
Packaging content
Remote control includedcheckmark
Cables includedPower, RS-232
Batteries includedcheckmark
Design
Product colourBlack
Placement supportedIndoor
Panel mounting interface400 x 400 mm