LG UltraGear 27GS95QX-B 27" QHD, OLED Gaming Monitor with USB-C hub
Manufacturer: LG
ID: 27GS95QX-B
Estimated delivery: 19.05 - 20.05
24pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Display
Contrast ratio (typical)1500000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Aspect ratio16:9
Display diagonal67.3 cm (26.5")
Response time0.03 ms
Colour depth10 bit
Display resolution2560 x 1440 pixels
Display diagonal (metric)67.3 cm
Touchscreencross
Backlight typeOLED
Maximum refresh rate240 Hz
Display technologyOLED
Anti-glare screencheckmark
Native aspect ratio16:9
HD typeQuad HD
Pixel density108.78 ppi
Panel typeOLED
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
Display brightness (typical)275 cd/m²
DCI-P3 coverage98.5%
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400 True Black, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Ports & interfaces
Headphone outputs1
HDMI ports quantity2
HDMI version2.1
HDMIcheckmark
HDCPcross
DisplayPorts quantity1
DisplayPort version1.4
Headphone outcheckmark
Built-in USB hubcheckmark
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity2
Weight & dimensions
Width (with stand)604.4 mm
Height (with stand)464.4 mm
Depth (with stand)258 mm
Weight (without stand)5.05 kg
Height (without stand)350.6 mm
Width (without stand)604.4 mm
Depth (without stand)45.3 mm
Weight (with stand)7.35 kg
Energy management
Power consumption (typical)25 W
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input voltage220 - 240 V
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours25 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours28 kWh
Packaging data
Package weight11 kg
Package depth532 mm
Package height181 mm
Package width808 mm
Ergonomics
Cable lock slotcross
Height adjustmentcheckmark
Swivel angle range-10 - 10°
Tilt angle range-5 - 15°
Pivotcheckmark
Swivellingcheckmark
Tilt adjustmentcheckmark
VESA mountingcheckmark
Adjustable height (max)11 cm
Packaging content
Remote control includedcheckmark
Cables includedAC, DisplayPort, HDMI, USB Type-A to USB Type-B
Manualcheckmark
Stand includedcheckmark
Other features
Brand specific technologiesBlack Stabiliser, Crosshair
FPS countercheckmark
Design
Product colourBlack
Market positioningGaming
Detachable standcheckmark
Feet colourBlack
Performance
Game modecheckmark
NVIDIA G-SYNCcheckmark
AMD FreeSynccheckmark
Flicker-free technologycross
Low Blue Light technologycheckmark
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
Multimedia
Built-in speaker(s)cross
Built-in cameracross
EAN8806096173657
Warranty1 year
The LG UltraGear 27GS95QX-B is a gaming monitor built around a 27-inch OLED panel. It offers a Quad HD resolution of 2560 x 1440, providing a high level of detail for its screen size. The monitor's primary performance characteristics are its 240 Hz refresh rate and 0.03 ms GtG response time, which facilitate smooth motion rendering in fast-paced content. For visual quality, the panel supports DisplayHDR 400 True Black, leveraging the per-pixel lighting control of OLED to produce high contrast ratios and deep black levels.
Key Features:
  • 27-inch Quad HD (2560 x 1440) resolution
  • OLED panel with a flat screen shape
  • 240 Hz maximum refresh rate and 0.03 ms response time
  • 275 cd/m² typical brightness and 1500000:1 contrast ratio
  • Supports DisplayHDR 400 True Black with 98.5% DCI-P3 color gamut
  • Two HDMI 2.1 ports, one DisplayPort 1.4 port, and a built-in USB hub
  • Compatible with NVIDIA G-SYNC and AMD FreeSync Premium Pro
  • Stand offers height, pivot, swivel, and tilt adjustments
  • Features an anti-glare screen surface and Low Blue Light mode
  • Measures 604.4 x 464.4 x 258 mm with stand