HP 16" Ultra 7 258V, 32GB, 512GB, Win 11 Pro - Notebook, Silver
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Technical details | |
| Device type | Notebook |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Processor | |
| Processor model | 258V |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Performance cores | 4 |
| Processor base power | 17 W |
| Maximum turbo power | 37 W |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 2200 MHz |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory data transfer rate | 8533 MT/s |
| Display | |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Touchscreen | ![]() |
| LED backlight | ![]() |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| HD type | WUXGA |
| Colour gamut | 62.5% |
| Panel type | IPS |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| RGB colour space | sRGB |
| Audio | |
| Built-in microphone | ![]() |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | ![]() |
| Number of microphones | 2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Microphone in | ![]() |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | ![]() |
| USB Sleep-and-Charge | ![]() |
| USB Sleep-and-Charge ports | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | ![]() |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | ![]() |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.77 kg |
| Width | 359 mm |
| Depth | 250 mm |
| Height (front) | 1.15 cm |
| Height (rear) | 1.55 cm |
| Energy management | |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter power | 100 W |
![]() | |
| USB Type-C charging port | ![]() |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | ![]() |
| Full-size keyboard | ![]() |
| Spill-resistant keyboard | ![]() |
| Keyboard backlit | ![]() |
| Island-style keyboard | ![]() |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Networking | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | ![]() |
| Wi-Fi | ![]() |
| Mobile network connection | ![]() |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Drive capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Storage media | SSD |
| NVMe | ![]() |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Security | |
| Cable lock slot | ![]() |
| Trusted Platform Module (TPM) | ![]() |
| Fingerprint reader | ![]() |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Password protection | ![]() |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Operating system/software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Camera | |
| Front camera | ![]() |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | ![]() |
| Packaging content | |
| Keyboard included | ![]() |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 8 |
| Fast charging | ![]() |
| Battery capacity | 77 Wh |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | ![]() |
| HP Connection Optimizer | ![]() |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896287760 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. HP Worldwide Limited Warranty for the battery is aligned with the warranty period of the HP Hardware Product. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |
| Design | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Country of origin | China |
| Market positioning | Premium |
| Colour name | Glacier silver |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | ![]() |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2025 |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | ![]() |
| Discrete graphics card | ![]() |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | ![]() |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | ![]() |
| Performance | |
| Ambient light sensor | ![]() |
| Temperature sensor | ![]() |
| Hall sensor | ![]() |
| Features | |
| Product type | Laptop |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | ![]() |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Sustainable technologies and materials | At least 80% recycled metal; Product Carbon Footprint; HP paper-based packaging is from recycled or certified sources; At least 25% post-consumer recycled plastic; Low halogen; Bulk packaging available |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Sparsity support | ![]() |
| Windows Studio effects support | ![]() |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 115 TOPs |
| NPU performance up to | 47 TOPs |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| GPU performance up to | 64 TOPs |
| Copilot+ PC | ![]() |
| EAN | 0199896288514 |
| Warranty | 1 year |
This HP notebook is designed for professional users who require robust processing power for demanding applications and multitasking. Its internal architecture, built around an Intel Core Ultra 7 processor, supports complex project management, data analysis, and content creation. The solid-state drive provides fast boot times and quick application loading, contributing to an efficient workflow during intensive work sessions. The system's integrated Intel Arc Graphics chipset is capable of driving external displays and handling standard business-related visual tasks.
The 16-inch WUXGA display offers a large viewing area, which is beneficial for working with multiple windows or detailed documents. Pre-installed with Windows 11 Pro, the notebook includes a suite of security and management features required in corporate IT environments. Advanced wireless capabilities ensure stable, high-speed network access for video conferencing and large file transfers. The clamshell chassis is finished in silver and incorporates a backlit keyboard with a numeric keypad for enhanced productivity.
Key Features:- Intel Core Ultra 7 processor with 8 cores
- 32 GB of LPDDR5x onboard memory
- 512 GB of internal solid-state storage
- 16-inch WUXGA IPS panel with 300 cd/m² brightness
- Windows 11 Pro operating system
- Wi-Fi 7 and Bluetooth 5.4 connectivity
- Integrated fingerprint reader for secure access
- Built-in front camera and dual microphones
Estimated delivery: 08.06
Today: 11:00 - 15:00
Estimated delivery: 08.06
Today: Closed
Estimated delivery: 08.06
Today: Closed
Estimated delivery: 08.06
Today: Closed
Estimated delivery: 08.06
Today: 10:00 - 14:00
Estimated delivery time: 08.06
Estimated delivery time: 08.06
Estimated delivery time: 09.06
Estimated delivery time: 09.06
Estimated delivery time: 09.06
Estimated delivery time: 08.06
Estimated delivery time: 08.06
Estimated delivery time: 09.06


