1990€
Show VAT 0%
Show VAT 25,5%
Multitronic Vaasa
Multitronic Pietarsaari
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Lappeenranta
Multitronic Mariehamn
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Ports & interfaces | |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 53 g |
| Height | 24 mm |
| Width | 88 mm |
| Depth | 52.5 mm |
| Energy management | |
| Power source | USB |
| Input current | 0.55 A |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| DC input voltage | 5 V |
| Power consumption (max) | 2 W |
| Power supply included | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Networking | |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G support | ![]() |
| Data transmission | |
| MAC address table | 2048 entries |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Jumbo frames support | ![]() |
| Forwarding rate | 7.44 Mpps |
| Packet buffer memory | 3 MB |
| Management features | |
| Switch type | Unmanaged |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Quick start guide | ![]() |
| Design | |
| Rack mounting | ![]() |
| Wall mountable | ![]() |
| Product colour | White |
| Housing material | Plastic |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | ![]() |
| EAN | 6971690794262 |
| Source: Icecat.biz | |
A versatile network switch from Cudy with USB-C power and five Gigabit ports.
Designed to enhance network reliability, the switch includes a packet buffer to prevent packet loss. It also extends the transmission distance up to 140 meters, which is 40% longer than standard switches, simplifying wiring for larger spaces. The energy-saving feature reduces power consumption when Ethernet ports are idle, helping to lower electricity costs.
With a compact size and modern design, the switch fits easily into most home network distribution boxes. It features a wave line white casing for a sleek look and includes a USB-A to USB-C power cable in the retail package. The switch is equipped with two mounting holes for wall placement, providing versatile installation options. Ideal for connecting office computers to a wired network or boosting home devices with stable Ethernet, this switch is a practical addition to any network setup.
- USB-C powered for flexibility
- Operates with a power bank
- 140m Gigabit transmission range
- Energy-saving idle port feature
- Wall-mountable design
Designed to enhance network reliability, the switch includes a packet buffer to prevent packet loss. It also extends the transmission distance up to 140 meters, which is 40% longer than standard switches, simplifying wiring for larger spaces. The energy-saving feature reduces power consumption when Ethernet ports are idle, helping to lower electricity costs.
With a compact size and modern design, the switch fits easily into most home network distribution boxes. It features a wave line white casing for a sleek look and includes a USB-A to USB-C power cable in the retail package. The switch is equipped with two mounting holes for wall placement, providing versatile installation options. Ideal for connecting office computers to a wired network or boosting home devices with stable Ethernet, this switch is a practical addition to any network setup.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: 03.06 - 08.06
Estimated delivery: 03.06 - 08.06
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: 03.06 - 08.06
Estimated delivery: 03.06 - 08.06
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: 03.06 - 08.06
Estimated delivery: 03.06 - 08.06
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: 03.06 - 08.06
Estimated delivery: 03.06 - 08.06
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: 03.06 - 08.06
Estimated delivery: 03.06 - 08.06
Today: 10:00 - 17:00
Fetch from the shop
Estimated delivery time: 03.06 - 08.06
Estimated delivery time: 03.06 - 08.06
Posti: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 03.06 - 07.06
Estimated delivery time: 03.06 - 07.06
Posti: Postal package
Estimated delivery time: 04.06 - 08.06
Estimated delivery time: 04.06 - 08.06
Matkahuolto: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 04.06 - 08.06
Estimated delivery time: 04.06 - 08.06
Posti: Doorstep delivery
Estimated delivery time: 04.06 - 07.06
Estimated delivery time: 04.06 - 07.06
Matkahuolto: Business Parcel
Estimated delivery time: 03.06 - 08.06
Estimated delivery time: 03.06 - 08.06
Matkahuolto: Home Parcel
Estimated delivery time: 03.06 - 08.06
Estimated delivery time: 03.06 - 08.06
Posti: Home delivery
Estimated delivery time: 04.06 - 07.06
Estimated delivery time: 04.06 - 07.06
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.


