58900€
Show VAT 0%
Show VAT 25,5%
Multitronic Vaasa
Multitronic Pietarsaari
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Lappeenranta
Multitronic Mariehamn
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | ![]() |
| USB charging port | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.46 kg |
| Height | 418.8 mm |
| Width | 192.2 mm |
| Depth | 223.2 mm |
| Dimensions folded (WxDxH) | 115.7 x 247.4 x 258.7 mm |
| Energy management | |
| Charging time | 1 h |
| Battery voltage | 17.8 V |
| Built-in battery | ![]() |
| Operating time | 30 h |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Performance | |
| Mechanical tilt range | -112 - 214° |
| Mechanical roll range | -95 - 240° |
| Features | |
| Type | Hand camera stabilizer |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Mounting | 1/4" |
| Compatible products | Canon: EOS 200D II, EOS 5D Mark IV, EOS 6D Mark II, EOS 800D, EOS 80D, EOS 850D, EOS 90D, EOS M50 II, EOS M6 II, EOS R, EOS R10, EOS R5, EOS R5 Mark II, EOS R50, EOS R50V, EOS R6, EOS R6 Mark II, EOS R6 Mark III, EOS R7, EOS R8, EOS RP, PowerShot G7 X Mark III, Powershot V1 / Sony: A1, A1 II, A6100, A6300, A6400, A6500, A6700, A7C, A7C II, A7CR, A7M3, A7M4, A7M5, A7R3, A7R4, A7R5, A7S3, A9 II, A9 III, FX3, FX30, Rx100 VII, RX1R3, ZV-E1, ZV-E10, ZV-E10 II / Panasonic: G9, G9M2, GH5, GH5M2, GH5S, GH6, GH7, S1 IIE, S1H, S1M2, S1RM2, S5, S5 II, S5 M2X, S9 / Nikon: Z f, Z fc, Z R, Z30, Z5, Z5 II, Z50, Z50 II, Z6, Z6 II, Z6III, Z7, Z7 II, Z8 / Fujifilm: X-H2, X-H2S, X-M5, X-S10, X-S20, X-T2, X-T3, X-T30, X-T30 II, X-T4, X-T5, X-T50, X100VI |
| Maximum weight capacity | 3 kg |
| Foldable | ![]() |
| Rotating | ![]() |
| Motorized | ![]() |
| Vertical shooting | ![]() |
| EAN | 6937224131712 |
| Source: Icecat.biz | |
Lead the Scene
DJI RS 5 is DJI’s latest compact professional gimbal, built for creators and filmmakers who need intelligent tracking, powerful stabilization, and fast setup in a lightweight, mobile system.
Featuring the new Enhanced Intelligent Tracking Module, the 5th-Gen RS Stabilization Algorithm, 1- hour fast charging, and support for camera setups up to 3 kg, RS 5 delivers confident, cinematic movement in dynamic shooting environments.
Designed for solo creators and small production teams, DJI RS 5 combines precision control, creative flexibility, and seamless integration with DJI’s growing imaging, audio, and transmission ecosystem.
Key USPs
1x DJI RS 5 Stabilizer
1x Quick-Release Tripod
1x Lens Support
1x Screw Kit
1x RS 5 Upper Quick-Release Plate
1x RS 5 Lower Quick-Release Plate
1x BG33 Battery Grip
1x Camera Control Cable (USB-C, 30 cm)
DJI RS 5 is DJI’s latest compact professional gimbal, built for creators and filmmakers who need intelligent tracking, powerful stabilization, and fast setup in a lightweight, mobile system.
Featuring the new Enhanced Intelligent Tracking Module, the 5th-Gen RS Stabilization Algorithm, 1- hour fast charging, and support for camera setups up to 3 kg, RS 5 delivers confident, cinematic movement in dynamic shooting environments.
Designed for solo creators and small production teams, DJI RS 5 combines precision control, creative flexibility, and seamless integration with DJI’s growing imaging, audio, and transmission ecosystem.
Key USPs
- Enhanced Intelligent Tracking & Composition Select and track subjects directly from the touchscreen, with support for people, vehicles, and pets
- 5th-Gen RS Stabilization Algorithm Up to 50% higher peak motor torque for improved stability in fast or complex movements
- Compact Design with 3 kg Payload Weighing just 1.46 kg (with battery grip), RS 5 supports most mainstream mirrorless camera setups
- 1-Hour Fast Charging & Extended Runtime Approx. 14 hours of standby time, expandable up to 30 hours with the high-capacity battery grip
- Electronic Briefcase Handle (Optional) One-handed operation with joystick and direct gimbal and camera control for low-angle and creative shots
- 3rd-Gen Native Vertical Shooting Switch to vertical shooting in seconds, without additional accessories
- Fine-Tuning Knobs & Teflon Enhanced Balancing Smooth, precise balancing for faster setup, even with heavier configurations
- 2nd-Gen Automated Axis Locks Automatic locking and unlocking for quicker transitions, transport, and storage
1x DJI RS 5 Stabilizer
1x Quick-Release Tripod
1x Lens Support
1x Screw Kit
1x RS 5 Upper Quick-Release Plate
1x RS 5 Lower Quick-Release Plate
1x BG33 Battery Grip
1x Camera Control Cable (USB-C, 30 cm)
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Today: 11:00 - 15:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Today: Closed
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Today: Closed
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Today: Closed
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Today: 10:00 - 14:00
Fetch from the shop
Estimated delivery time: 09.06 - 15.06
Estimated delivery time: 09.06 - 15.06
Posti: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 09.06 - 14.06
Estimated delivery time: 09.06 - 14.06
Posti: Postal package
Estimated delivery time: 10.06 - 15.06
Estimated delivery time: 10.06 - 15.06
Matkahuolto: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 10.06 - 15.06
Estimated delivery time: 10.06 - 15.06
Posti: Doorstep delivery
Estimated delivery time: 10.06 - 14.06
Estimated delivery time: 10.06 - 14.06
Matkahuolto: Business Parcel
Estimated delivery time: 09.06 - 15.06
Estimated delivery time: 09.06 - 15.06
Matkahuolto: Home Parcel
Estimated delivery time: 09.06 - 15.06
Estimated delivery time: 09.06 - 15.06
Posti: Home delivery
Estimated delivery time: 10.06 - 14.06
Estimated delivery time: 10.06 - 14.06
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.

