Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Technical details | |
![]() | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.85 kg |
| Height | 290 mm |
| Width | 150 mm |
| Depth | 340 mm |
| Energy management | |
| Auto power off | ![]() |
| Power | 1300 W |
| Auto power off after (max) | 25 min |
| Packaging data | |
| Package weight | 5.28 kg |
| Package depth | 425 mm |
| Package height | 340 mm |
| Package width | 175 mm |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ergonomics | |
| Product colour | White |
| Water level indicator | ![]() |
| Non-slip feet | ![]() |
| Removable water tank | ![]() |
| Removable drip tray | ![]() |
| Cordless | ![]() |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Clock function | ![]() |
| Built-in light | ![]() |
| Built-in display | ![]() |
| Backlight buttons | ![]() |
| Adjustable drip tray | ![]() |
| Cup holder | ![]() |
| Detachable filter holder | ![]() |
| Coffee filter | ![]() |
| Timer | ![]() |
| Automatic capsule ejection | ![]() |
| Packaging content | |
| Manual | ![]() |
| Measuring cup | ![]() |
| Spoon included | ![]() |
| Packaging content | filter for one cup, filter for two cups, ESE pod system, measuring spoon with tamper, double hole pin |
| Tamper | ![]() |
| Performance | |
| Warm-up time | 40 s |
| Heating system | Thermoblock |
| Capacity in cups | 2 cups |
| Water tank capacity | 1.1 L |
| Self-cleaning | ![]() |
| Cup warmer | ![]() |
| Anti-drip function | ![]() |
| Anti-scale system | ![]() |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Built-in grinder | ![]() |
| Keep warm function | ![]() |
| Fast heat | ![]() |
| Adjustable steam | ![]() |
| Coffee input type | Ground coffee, Coffee pod |
| Milk tank | ![]() |
| Steam pipe | ![]() |
| Number of spouts | 2 |
| Adjustable water quantity | ![]() |
| Adjustable temperature | ![]() |
| Coffee maker type | Semi-auto |
| Adjustable coffee strength | ![]() |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Built-in milk frother | ![]() |
| Programmable | ![]() |
| Hot water system | ![]() |
| Automatic flow stop | ![]() |
| Descaling function | ![]() |
| Appliance placement | Countertop |
| Coffee capsule/pod system | Easy Serving Espresso pod (E.S.E.) |
| Rocking & Ride-On Toys Accessories | ![]() |
| Descaling light indicator | ![]() |
| Features | |
| Product type | Espresso Machine |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 48 pc(s) |
| Master (outer) case height | 350 mm |
| Master (outer) case width | 200 mm |
| Master (outer) case gross weight | 5.72 kg |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Products per intermodal container (20ft) | 1010 pc(s) |
| Products per intermodal container (40ft) | 2073 pc(s) |
| Products per intermodal container (40ft, HC) | 2266 pc(s) |
| Cooking functions & programs | |
| Number of programs | 3 |
| Latte making | ![]() |
| Lungo making | ![]() |
| Cappuccino making | ![]() |
| Coffee making | ![]() |
| Espresso making | ![]() |
| Latte Macchiato making | ![]() |
| Hot milk making | ![]() |
| Americano making | ![]() |
| Multi beverage | ![]() |
| EAN | 8003705123113 |
The Ariete 1399 manual espresso machine provides direct control over the extraction process. It features a dial and button interface that allows users to adjust water volume to their preferred cup size. Dual spouts enable the preparation of two cups of coffee simultaneously. For varied beverage preferences, the machine supports multiple drink styles, including lattes, cappuccinos, latte macchiatos, lungos, and hot milk. A dedicated hot water function is also available for crafting Americanos or steeping tea.
Designed for small kitchens, this white countertop appliance maintains a compact footprint with a 150-mm width and a 290-mm height. Routine maintenance is simplified by a removable drip tray and a detachable reservoir with a clear water level indicator. The unit promotes energy efficiency by automatically powering off after 25 minutes of inactivity. Weighing 3,850 g, the machine remains stable during daily use yet is light enough to reposition easily.
Key Features:
- Supports ground coffee and E.S.E. pods
- Operates with 1,300 W of power
- Utilizes a Thermoblock heating system
- Delivers a maximum operating pressure of 15 bar
- Features a 1.1-liter water tank capacity
- Includes a built-in milk frother and steam wand
- Offers three dedicated drink programs
- Integrates an anti-scale system
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: 01.06 - 03.06
Estimated delivery time: 01.06 - 02.06
Estimated delivery time: 02.06 - 03.06
Estimated delivery time: 02.06 - 03.06
Estimated delivery time: 02.06
Estimated delivery time: 01.06 - 03.06
Estimated delivery time: 01.06 - 03.06
Estimated delivery time: 02.06


