Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Packaging data | |
| Package type | Bag |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Features | |
| Weight | 1.5 kg |
| Capacity | 1.5 kg |
| Product type | Dry dog food |
| Dispenser type | Bag |
| Pet life stage | Adult |
| Pet food flavor | Poultry |
| Breed size | X-Small (< 4kg) |
| Pet food composition | Rice, maize, dehydrated poultry protein, vegetable protein isolate*, animal fats, hydrolysed animal proteins, beet pulp, vegetable fibres, minerals, fish oil, soya oil, fructo-oligo-saccharides, borage oil, marigold extract (source of lutein), green tea and grape extracts (source of polyphenols), hydrolysed crustaceans (source of glucosamine), hydrolysed cartilage (source of chondroitin). *L.I.P.: protein selected for its very high assimilation. Crude ash: 5%. Crude fibre: 2.1%. Crude oil fats: 16%. Moisture: 0%. Protein: 28%. |
| Dog breed | Chihuahua |
| Pet type | Dog |
| Includes vitamins | Vitamin A, Vitamin B1, Vitamin B12, Vitamin B2, Vitamin B3, Vitamin B5, Vitamin B6, Vitamin B9 (folic acid), Vitamin C, Vitamin D3, Vitamin E, Vitamin H (biotin) |
| Antioxidants included | ![]() |
| Stool and odour reduction, Dental care | |
| Product line | Breed Health Nutrition |
| Pet food additives | Vitamin A: 30200 IU, Vitamin D3: 800 IU, E1 (Iron): 49 mg, E2 (Iodine): 4.9 mg, E4 (Copper): 9 mg, E5 (Manganese): 64 mg, E6 (Zinc): 192 mg, E8 (Selenium): 0.11 mg - Technological additives: Pentasodium triphosphate: 3.5 g - Preservatives - Antioxidants. |
| Nutrition facts | |
| Protein | 28% |
| Fat content | 16% |
| Crude ash | 5% |
| Crude fibres | 2.1% |
| Moisture content | 0 % |
| Calcium | 0.76% |
| Phosphorus | 0.59% |
| Sodium | 0.3% |
| Potassium content | 0.7% |
| Magnesium content | 0.06% |
| Metabolisable Energy (ME) | 3928 kcal/kg |
| L-carnitine content | 400 mg/kg |
| Taurine content | 0.27 mg/kg |
| Biotin content | 3150 μg/kg |
| Vitamin C content | 300 mg/kg |
| Iron content | 170 mg/kg |
| Zinc content | 228 mg/kg |
| Manganese content | 76 mg/kg |
| Copper content | 15 mg/kg |
| Iodine content | 5.5 mg/kg |
| Selenium content | 0.29 mg/kg |
| Vitamin A content | 32000 IU/kg |
| Vitamin D3 content | 800 IU/kg |
| Vitamin E content | 600 mg/kg |
| Thiamine (vitamin B1) content | 27.7 mg/kg |
| Riboflavin (vitamin B2) content | 49.8 mg/kg |
| Niacin (vitamin B3) content | 495 mg/kg |
| Pantothenic acid (vitamin B5) content | 148.8 mg/kg |
| Vitamin B6 content | 77.7 mg/kg |
| Folic acid (vitamin B9) content | 14 mg/kg |
| Vitamin B12 content | 140 μg/kg |
| EAN | 3182550728102 |
Royal Canin Chihuahua Adult is a complete dry diet formulated specifically to meet the nutritional requirements of the breed from eight months of age. The recipe uses a tailored poultry-derived protein source combined with highly assimilable carbohydrate bases to suit the digestive capabilities of extra-small dogs. To encourage proper intake, the kibble features a specialized size and texture designed specifically to accommodate the diminutive jaws characteristic of the breed, facilitating easier prehension and mastication.
This formula provides concentrated nutrition with an energy level calibrated for the active metabolic rate of miniature breeds. It incorporates highly digestible protein fractions, targeted dietary fibers, and specific prebiotics to support optimal intestinal transit and help manage fecal volume and odor. A specialized mineral balance, combined with chelating agents, assists in slowing dental tartar formation to address common oral health requirements. Furthermore, supplemental fatty acids from distinct lipid sources support dermatological health, while specific structural precursors maintain joint and cartilage integrity.
Analytical constituents: Protein: 28% — Fat content: 16% — Crude ash: 5% — Crude fibers: 2.1% — Calcium: 0.76% — Phosphorus: 0.59% — Sodium: 0.3% — Potassium: 0.7% — Magnesium: 0.06% — Vitamin A: 32,000 IU/kg — Vitamin D3: 800 IU/kg — Vitamin E: 600 mg/kg — Vitamin C: 300 mg/kg. Metabolizable energy: 3,928 kcal/kg.
Composition: Rice, corn, dehydrated poultry protein, vegetable protein isolate, animal fats, hydrolyzed animal proteins, beet pulp, vegetable fibers, minerals, fish oil, soy oil, fructooligosaccharides, borage oil, marigold extract (source of lutein), green tea and grape extracts (source of polyphenols), hydrolyzed crustaceans (source of glucosamine), and hydrolyzed cartilage (source of chondroitin).
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Today: 11:00 - 15:00
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Today: Closed
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Today: Closed
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Today: Closed
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Today: 10:00 - 14:00
Estimated delivery time: 09.06 - 15.06
Estimated delivery time: 09.06 - 14.06
Estimated delivery time: 10.06 - 15.06
Estimated delivery time: 10.06 - 15.06
Estimated delivery time: 10.06 - 14.06
Estimated delivery time: 09.06 - 15.06
Estimated delivery time: 09.06 - 15.06
Estimated delivery time: 10.06 - 14.06

