Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Wireless range | 10 m |
| Connectivity technology | True Wireless Stereo (TWS) |
| Bluetooth | ![]() |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, SBC |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 34 g |
| Height | 18.7 mm |
| Width | 15.1 mm |
| Depth | 21.6 mm |
| Charging case dimensions (W x D x H) | 38.3 x 26.5 x 57.3 mm |
| Energy management | |
| USB Type-C charging port | ![]() |
| Packaging data | |
| Package weight | 85 g |
| Package depth | 34 mm |
| Package height | 112 mm |
| Package width | 96 mm |
| Package type | Carton |
| Microphone | |
| Number of microphones | 4 |
| Microphone type | Built-in |
| Headphones | |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 105 dB |
| Impedance | 16 Ω |
| Driver unit | 1 cm |
| Ear coupling | Intraaural |
| Driver type | Dynamic |
| Intraaural headphones type | Earbuds |
| Maximum input power | 3 mW |
| Noise canceling type | Active |
| Noise canceling | ![]() |
| Packaging content | |
| AC adapter included | ![]() |
| Carrying case | ![]() |
| Quick start guide | ![]() |
| Extra earbuds | ![]() |
| Accessories included in set | 3 sizes silicone eartips |
| Charging case | ![]() |
| Charging case capacity | 410 mAh |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery recharge time | 2 h |
| Battery life (max) | 36 h |
| Continuous audio playback time | 8 h |
| Fast charging time | 10 min |
| Battery charge indicator | ![]() |
| Fast charging | ![]() |
| Battery operated | ![]() |
| Charging source | USB |
| Left earpiece battery capacity | 50 mAh |
| Right earpiece battery capacity | 50 mAh |
| Continuous audio playback time (with charging case) | 36 h |
| Battery technology (charging case) | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity (charging case) | 410 mAh |
| Continuous audio playback time (charging case/ANC on) | 21 h |
| Continuous audio playback time (charging case/ANC off) | 28 h |
| Continuous audio playback time (ANC on) | 6 h |
| Continuous audio playback time (ANC off) | 8 h |
| Other features | |
| Digital Signal Processing (DSP) | ![]() |
| Performance | |
| LED indicators | ![]() |
| Product colour | Black |
| Volume control | Touch |
| Control type | Touch |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Operating keys | Multi-key |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Product type | Headset |
| Market segment | Consumer |
| On-ear control unit | |
| Works with the Google Assistant | ![]() |
| Works with Apple Siri | ![]() |
| EAN | 4895229178120 |
The Philips TAT2200BK/00 are black true-wireless in-ear earbuds engineered for music playback and voice communication. They utilize Bluetooth 6.0 to establish a stable connection with compatible source devices. A feedforward active noise-canceling system monitors and reduces ambient sounds. Voice capture is handled by an integrated array of four microphones.
Touch controls on the exterior of each earbud allow users to adjust volume and manage media playback directly. The construction features an IPX4 rating for resistance to water splashes and sweat. Internal digital signal processing manages the incoming audio signal before routing it to the acoustic components. The assembly weighs 34 grams and utilizes LED indicators to communicate operational status.
Key Features:- 10-mm dynamic drivers
- 16-ohm impedance and 105-dB sensitivity
- 8 hours of continuous audio playback per charge
- 36 hours of total operating time with the charging case
- 2-hour complete recharge cycle
- 10-minute fast-charging capability
- 10-meter maximum wireless operating range
- Support for A2DP, AVRCP, HFP, and SBC profiles
- Includes a charging case, three sizes of silicone ear tips, a USB-C cable, and a quick-start guide
Estimated delivery: 02.06 - 05.06
Today: Closed
Estimated delivery: 02.06 - 05.06
Today: Closed
Estimated delivery: 02.06 - 05.06
Today: Closed
Estimated delivery: 02.06 - 05.06
Today: Closed
Estimated delivery: 02.06 - 05.06
Today: Closed
Estimated delivery time: 02.06 - 05.06
Estimated delivery time: 02.06 - 04.06
Estimated delivery time: 03.06 - 05.06
Estimated delivery time: 03.06 - 05.06
Estimated delivery time: 03.06 - 04.06
Estimated delivery time: 02.06 - 05.06
Estimated delivery time: 02.06 - 05.06
Estimated delivery time: 03.06 - 04.06
- EU Declaration of Conformity (English)
- manual pdf (English)


