Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 Core Ultra 7 265K, 32GB, 1TB, Win 11 Pro Workstation, Tower
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Technical details | |
| Device type | Workstation |
| Processor | |
| Processor model | 265K |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor socket | FCLGA1851 |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 20 |
| Processor boost frequency | 5.5 GHz |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor frequency | 3.9 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Efficient cores | 12 |
| Performance cores | 8 |
| Processor base power | 125 W |
| Maximum turbo power | 250 W |
| Efficient-core base frequency | 3.3 GHz |
| Performance-core base frequency | 3.9 GHz |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Hard drive | |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 4 |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Non-ECC | ![]() |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Display | |
| Display included | ![]() |
| Audio | |
| Audio system | High Definition Audio |
| Built-in speaker(s) | ![]() |
| Number of speakers | 1 |
| Audio chip | Realtek ALC623-CG |
| Ports & interfaces | |
| Line-out | ![]() |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | ![]() |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | ![]() |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 14.4 kg |
| Height | 415 mm |
| Width | 180 mm |
| Depth | 370 mm |
| Energy management | |
| Power supply | 750 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Operational conditions | |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Networking | |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN | ![]() |
| LAN controller | Intel® I219-LM |
| Wi-Fi | ![]() |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Storage | |
| Drive capacity | 1000 GB |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | ![]() |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | ![]() |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Certificates | |
| Certification | ErP Lot 3 TCO Certified 10.0 MIL-STD-810H |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operating system/software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system language | Danish, English, Finnish, Norwegian, Swedish |
| Packaging content | |
| Mouse included | ![]() |
| Keyboard included | ![]() |
| Mouse connectivity | Wired |
| Design | |
| Chassis type | Tower |
| Cable lock slot | ![]() |
| Product colour | Black |
| Placement supported | Vertical |
| Volume | 27 L |
| Product type | Workstation |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX Pro 2000 Blackwell |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| On-board graphics card | ![]() |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Graphics card Mini DisplayPort ports quantity | 4 |
| Discrete graphics card | ![]() |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Trusted Platform Module (TPM) | ![]() |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Password protection | ![]() |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Sparsity support | ![]() |
| Windows Studio effects support | ![]() |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 33 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| EAN | 0199275250538 |
| Warranty | 3 years |
The Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 is a desktop workstation designed for professional environments. It comes pre-installed with the 64-bit version of Windows 11 Pro. The system features an Intel W880 chipset and an FCLGA1851 processor socket. A 30 MB processor cache handles data requests for complex tasks. Four memory slots are located on the mainboard, allowing for a maximum of 256 GB of RAM as needs scale over time.
Wired networking is provided via an integrated 1 Gbps Ethernet interface. This model does not include Wi-Fi and requires a wired RJ-45 connection. Expansion is supported through PCI Express slots (generations 3.0, 4.0, and 5.0). The chassis does not include built-in speakers, so external audio equipment is necessary, and it lacks an internal optical drive. A keyboard and mouse are included to allow the system to be used immediately.
Key Features:- Processor: Intel Core Ultra 7 265K, 20 cores, 20 threads, 3.9 GHz base frequency, 5.5 GHz boost frequency
- Memory: 32 GB DDR5 SDRAM (2 x 16 GB), 5600 MHz
- Storage: 1 TB solid-state drive (1 SSD)
- Graphics: Integrated Intel Graphics
- Ports: 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2x USB 2.0, 2x DisplayPort, 1x HDMI, audio in/out jacks, and an integrated card reader
- Chassis & size: Tower workstation measuring 180 × 370 × 415 mm (W × D × H)
- Power supply: 750 W
Estimated delivery: 29.05 - 01.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 29.05 - 01.06
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: 29.05 - 01.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: 29.05 - 01.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 29.05 - 01.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: 29.05 - 01.06
Estimated delivery time: 29.05 - 31.05
Estimated delivery time: 30.05 - 01.06
Estimated delivery time: 30.05 - 01.06
Estimated delivery time: 30.05 - 31.05
Estimated delivery time: 29.05 - 01.06
Estimated delivery time: 29.05 - 01.06
Estimated delivery time: 30.05 - 31.05
- leaflet (English)
- User Guide for Linux (English)
- manual pdf (English)
- Safety Information (English)
- Carbon Footprint (English)
- EU Declaration of Conformity (English)


