Asus RT-BE59 Router, Wi-Fi 7, Dual-band, with 2.5G WAN, Black
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| USB port | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 506 g |
| Height | 59 mm |
| Width | 238 mm |
| Depth | 193 mm |
| Energy management | |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2 A |
| Power source type | AC |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 50 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Protocols | |
| DHCP server | ![]() |
| Networking | |
| Ethernet LAN | ![]() |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| Port forwarding | ![]() |
| Ethernet LAN interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Port triggering | ![]() |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.06 kg |
| Package depth | 193 mm |
| Package height | 104 mm |
| Package width | 285 mm |
| Package type | Box |
| Security | |
| MAC address filtering | ![]() |
| System event log | ![]() |
| Parental control | ![]() |
| Firewall | ![]() |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be), 802.11b, Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Modulation | 4096-QAM |
| Wi-Fi | ![]() |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (first band) | 688 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 4320 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Management features | |
| Web-based management | ![]() |
| Reset button | ![]() |
| WPS push button | ![]() |
| MU-MIMO technology | ![]() |
| Packaging content | |
| AC adapter included | ![]() |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Quick start guide | ![]() |
| Antenna | |
| Antennas quantity | 5 |
| Antenna design | Internal & external |
| Design | |
| LED indicators | Power, LAN, WAN |
| Product colour | Black |
| On/off switch | ![]() |
| Product type | Tabletop router |
| Mobile networking | |
| 4G | ![]() |
| 5G | ![]() |
| Features | |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Firmware upgradeable | ![]() |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | ![]() |
| WAN connection | |
| WAN connection type | RJ-45 |
| DSL WAN | ![]() |
| Ethernet WAN | ![]() |
| SIM card slot | ![]() |
| 3G/4G USB modem compatibility | ![]() |
| EAN | 4711636172417 |
| Warranty | 1 year |
The ASUS RT-BE59 is a Wi-Fi 7 (802.11be) tabletop router. It is a dual-band device that operates on both 2.4 GHz and 5 GHz frequencies. The maximum combined wireless data rate is 5000 Mbit/s, with the 5 GHz band supporting up to 4320 Mbit/s and the 2.4 GHz band reaching up to 688 Mbit/s. The router uses MU-MIMO technology and 4096-QAM modulation to manage data transmission across multiple connected devices, while five antennas provide signal coverage.
Wired connectivity is provided by five 2.5 Gigabit Ethernet (RJ-45) ports. The configuration consists of one dedicated WAN port for internet input and four LAN ports for local devices. Security and network management are handled through an integrated firewall and a built-in DHCP server. Users can configure settings via a web-based interface, which includes features such as parental controls. Physical controls on the housing include a reset button and a WPS button. An AC adapter and a LAN cable are included.
Key Features:- Wi-Fi Standard: Wi-Fi 7 (802.11be)
- Wireless Bands: Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz)
- Maximum Combined Data Rate: 5000 Mbit/s
- Ethernet Ports: 5 (1 WAN, 4 LAN)
- Ethernet Interface: 2.5 Gigabit Ethernet
- Internal Memory: 1000 MB
- Antennas: 5
- Security Features: Firewall and parental controls
Estimated delivery: 01.06 - 02.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 01.06 - 02.06
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: 01.06 - 02.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: 01.06 - 02.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 01.06 - 02.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: 01.06 - 02.06
Estimated delivery time: 01.06
Estimated delivery time: 02.06
Estimated delivery time: 02.06
Estimated delivery time: 02.06
Estimated delivery time: 01.06 - 02.06
Estimated delivery time: 01.06 - 02.06
Estimated delivery time: 02.06


