Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Processor | |
| Processor model | 8 Elite Gen 5 |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor frequency | 4.6 GHz |
| Display | |
| Display diagonal | 17.2 cm (6.79") |
| Display brightness | 7000 cd/m² |
| Colour depth | 10 bit |
| Display resolution | 3136 x 1440 pixels |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Display type | AMOLED |
| Pixel density | 508 ppi |
| Panel type | AMOLED |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Touch response rate | 3200 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Headphone connectivity | USB-C |
| USB version | 2.0 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 214 g |
| Height | 161.8 mm |
| Width | 76.9 mm |
| Depth | 8.3 mm |
| Energy management | |
| USB Type-C charging port | ![]() |
| Networking | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Bluetooth | ![]() |
| Wi-Fi | ![]() |
| Bluetooth profiles | AAC, APTX, APTX-HD, LC3, LDAC, LHDC, SBC |
| SIM card type | NanoSIM |
| Near Field Communication (NFC) | ![]() |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 3G standards | WCDMA |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| MIMO | ![]() |
| Mobile network generation | 5G |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | ![]() |
| 5G standard | NR |
| Storage | |
| Compatible memory cards | Not supported |
| RAM capacity | 12 GB |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| RAM type | LPDDR5X |
| Navigation | |
| Electronic compass | ![]() |
| GPS (satellite) | ![]() |
| GLONASS | ![]() |
| Position location | ![]() |
| BeiDou | ![]() |
| Galileo | ![]() |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | ![]() |
| Operating system/software | |
| Operating system fork | realme UI |
| Camera | |
| Digital zoom | 120x |
| Optical zoom | 3x |
| Image stabilizer | ![]() |
| Video capture resolution (max) | 7680 x 4320 pixels |
| Auto focus | ![]() |
| Night mode | ![]() |
| Panorama | ![]() |
| Maximum frame rate | 120 fps |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Video recording | ![]() |
| Video recording modes | 720p, 1080p |
| Self-timer | ![]() |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 32 MP |
| Portrait mode | ![]() |
| Rear camera type | Triple camera |
| Second rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Second rear camera aperture number | 2 |
| Front camera aperture number | 2.4 |
| Time lapse mode | ![]() |
| Front camera type | Single camera |
| 200 MP | |
| Third rear camera aperture number | 2.6 |
| Rear camera flash | ![]() |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 116° |
| Third rear camera lens elements | 5-element lens |
| Second rear camera lens elements | 6-element lens |
| Rear camera lens elements | 7-element lens |
| Front camera lens elements | 5-element lens |
| Slow motion mode | ![]() |
| Slow motion rate | 4K 120fps, 1080P 240fps, 1080P 120fps, 720P 480fps, 720P 240fps |
| Packaging content | |
| AC adapter included | ![]() |
| Cables included | USB Type-C |
| Quick start guide | ![]() |
| Protective case | ![]() |
| SIM card ejector pin | ![]() |
| Battery | |
| Battery capacity | 7000 mAh |
| Design | |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Blue |
| Sensors | |
| Proximity sensor | ![]() |
| Ambient light sensor | ![]() |
| Accelerometer | ![]() |
| Gyroscope | ![]() |
| Hall sensor | ![]() |
| Colour temperature sensor | ![]() |
| Performance | |
| Speakerphone | ![]() |
| Fingerprint reader | ![]() |
| Fast charging | ![]() |
| USB On-The-Go support | ![]() |
| Face recognition | ![]() |
| Wireless charging | ![]() |
| Fast charging technology | SuperVOOC |
| Multimedia | |
| Speakers | stereo |
| EAN | 6941764477001 |
| Warranty | 2 years |
The Realme GT 8 Pro (12 GB/256 GB, Urban Blue) is a 5G smartphone capable of handling intensive multitasking. It is powered by a Snapdragon 8 Elite Gen 5 platform with an eight-core 4.6 GHz processor and 12 GB of RAM. The 256 GB of internal storage provides space for media and applications. It features a 6.79-inch flat AMOLED display with a resolution of 3136 × 1440 pixels and a 144 Hz refresh rate for smooth scrolling.
The phone has a triple rear camera system with image stabilization, autofocus, and a night mode. It supports video recording at up to 8K resolution (7680 × 4320 pixels). Connectivity options include Wi-Fi 7, Bluetooth 6.0, and NFC. The device supports dual NanoSIM cards for 5G access and includes GPS and an electronic compass for navigation. Security is handled by an integrated fingerprint scanner and facial recognition. The phone runs on the realme UI 7.0 operating system and features stereo speakers.
Key Features:- 7000 mAh battery with fast charging to reduce downtime.
- 50 MP primary and 50 MP secondary rear sensors for high-resolution photography.
- 32 MP front camera for video calls and selfies.
- 7000 cd/m² peak brightness for visibility in bright outdoor environments.
- 508 ppi pixel density for sharp text and graphics.
- USB Type-C 2.0 port for charging and wired audio output.
- Includes an AC adapter and a USB cable in the box.
Estimated delivery: 27.05 - 01.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 27.05 - 01.06
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: 27.05 - 01.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: 27.05 - 01.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 27.05 - 01.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: 27.05 - 01.06
Estimated delivery time: 27.05 - 31.05
Estimated delivery time: 28.05 - 01.06
Estimated delivery time: 28.05 - 01.06
Estimated delivery time: 28.05 - 31.05
Estimated delivery time: 27.05 - 01.06
Estimated delivery time: 27.05 - 01.06
Estimated delivery time: 28.05 - 31.05






