Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Technical details | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.56 kg |
| Height | 334 mm |
| Width | 208 mm |
| Depth | 237 mm |
| Energy management | |
| Auto power off | ![]() |
| Power | 1080 W |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| AC input voltage | 220-240 ~ V |
| Power consumption (max) | 1000 W |
| Auto power off after (max) | 30 min |
| Packaging data | |
| Package weight | 2340 kg |
| Package depth | 268 mm |
| Package height | 358 mm |
| Package width | 238 mm |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Ergonomics | |
| Product colour | Grey |
| Water level indicator | ![]() |
| Illuminated on/off switch | ![]() |
| Non-slip feet | ![]() |
| Indication light | ![]() |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 0.8 m |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Built-in display | ![]() |
| Display type | TFT |
| Reservoir for brewed coffee material | Glass |
| Detachable filter holder | ![]() |
| Coffee filter | ![]() |
| Timer | ![]() |
| Visible water level | ![]() |
| Packaging content | |
| Packaging content | None |
| Other features | |
| Brewing time for full capacity | 10 min |
| Dishwasher proof | ![]() |
| Brewing time | 10 min |
| Water tank material | Plastic |
| Performance | |
| Capacity in cups | 15 cups |
| Water tank capacity | 1.259 L |
| Anti-drip function | ![]() |
| Anti-scale system | ![]() |
| Hotplate | ![]() |
| Country of origin | China |
| Dishwasher-proof parts | ![]() |
| Built-in grinder | ![]() |
| Water filter | ![]() |
| Keep warm function | ![]() |
| Coffee input type | Ground coffee |
| Adjustable grinder settings | ![]() |
| Number of spouts | 1 |
| Adjustable coffee strength | ![]() |
| Hot water system | ![]() |
| Appliance placement | Countertop |
| Features | |
| Product type | Coffee Maker |
| Cooking functions & programs | |
| Coffee making | ![]() |
| Multi beverage | ![]() |
| EAN | 8710103683919 |
| Warranty | 2 years |
The Philips HD7459/20 drip coffee maker is designed for everyday brewing with ground coffee. It features a 1.2-liter water tank, yielding a capacity of up to 15 cups per cycle. The machine extracts coffee into a glass jug, using an internal nozzle to circulate the brew evenly. Users can accurately fill the tank using the visible water level indicator. A built-in LCD display and button controls enable programmable brewing via an integrated timer, allowing you to schedule preparation in advance.
Constructed from metal and plastic, this countertop unit is built for straightforward operation and easy maintenance. It incorporates an anti-drip function, allowing users to pause the brewing process and pour a cup mid-cycle. A built-in hotplate maintains the beverage temperature after extraction, while the machine automatically powers off after 30 minutes for energy efficiency. The illuminated power switch ensures the operational status is clear, and the detachable filter holder, along with dishwasher-safe parts, streamlines routine cleaning.
Key Features:- Capacity: 15 cups
- Water Tank: 1.2 L
- Jug Type: Glass jug
- Jug Material: Glass
- Power: 1,080 W
- Timer: Yes
- Keep Warm Function: Yes
- Anti-drip Function: Yes
- Display: Yes
- Display Type: LCD
- Control Type: Buttons
- Housing Material: Metal, Plastic
- Color: Gray
Estimated delivery: 02.06 - 08.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 02.06 - 08.06
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: 02.06 - 08.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: 02.06 - 08.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 02.06 - 08.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: 02.06 - 08.06
Estimated delivery time: 02.06 - 07.06
Estimated delivery time: 03.06 - 08.06
Estimated delivery time: 03.06 - 08.06
Estimated delivery time: 03.06 - 07.06
Estimated delivery time: 02.06 - 08.06
Estimated delivery time: 02.06 - 08.06
Estimated delivery time: 03.06 - 07.06
- leaflet (Русский)
- leaflet (English)
- leaflet (Svenska)
- leaflet (Suomi)
- Quick start guide (English)
- manual pdf (English)
- manual pdf (Русский)
- EU Declaration of conformity (English)
- Quick start guide (Русский)
- Quick start guide (Svenska)
- Quick start guide (Suomi)
- manual pdf (Suomi)
- manual pdf (Svenska)


