GIGABYTE AORUS ELITE AE1000PM PG5 ICE 1000W - nätaggregat, 80 Plus Platinum
Tillverkare: GIGABYTE
ID: GP-AE1000PM PG5 ICE
Beräknad leverans: 20.05 - 21.05
14st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: Stängt (Kristi himmelsfärdsdag) Information om butiken
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: Stängt Information om butiken
Anslutningar
Anslutning för diskettenhetcheckmark
PCI expressanslutningcheckmark
Moderkort strömkontakt20+4 pin ATX
Diskettenhet strömkontakt2
Antalet SATA strömkontakter6
Periferiska (Molex) strömkontakter (4-pin)4
EPS strömkontakt (8-polig)checkmark
ATX strömkontakt (20 4 stift)checkmark
PCI Express strömkontakter (8-polig)2
CPU strömkontakt (4 +4 pin)checkmark
PCI Express strömkontakter (6 +2 pin)6
Typ av kablageHelt modulär
Längd, moderkortets strömförsörjningskabel65 cm
CPU-strömkabelns längd700 mm
Vikt & dimension
Vikt3,1 kg
Höjd86 mm
Bredd150 mm
Djup140 mm
Strömtillförsel
Toppeffekt1000 W
Ingående ström15 - 6.5 A
Normalförbrukning1000 W
Effektivitet92%
Hålltid16 ms
Effektfaktor0,9
Power Factor Correction (PFC) typAktiv
Kombinerad effekt (+3,3 V)125 W
Kombinerad effekt (+12 V)999,6 W
Kombinerad effekt (+5 V)125 W
Kombinerad effekt (-12V)3,6 W
Kombinerad effekt (+5 VSB)15 W
Max utström (+3,3 V)25 A
Max utström (+12 V)83,3 A
Max utström (+5 V)25 A
Max utström (-12V)0,3 A
Max utström (+5 VSB)3 A
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
Total effekt1000 W
Power Good-signalsfördröjning100 - 150 ms
Förpackning
Vikt inkl. förpackning3,73 kg
Låddjup206 mm
Höjd120 mm
Förpackningens bredd340 mm
FörpackningstypLåda
Certifikat
RoHS-efterlevnadcheckmark
80 plus-certifiering80 PLUS Platinum
Design
Produktens färgVit
Belysningcross
Antal fläktar1 fläkt/-ar
På / av-knappcheckmark
Kylning typAktiv
Fläktdiameter12 cm
Fan platsÖvre
Prestanda
Medeltid mellan fel (MTBF)100000 h
FormfaktorATX
ÄndamålPC
KullagertypKullager
ATX-version3.1
Tyst lägecheckmark
Strömförsörjningsenhet formfaktorATX
Egenskaper
ProdukttypNätaggregat
Logistikdata
Garantiperiod10 År
EAN4719331554651
Garanti1 år
Med sin helt modulära design förenklas kabelhanteringen och bidrar till ett bättre luftflöde inuti chassit, eftersom endast de kablar som behövs ansluts. Kylningen sköts av en 120 mm fläkt med ett hydrodynamiskt lager som erbjuder lång livslängd och låg ljudnivå. Vid låg systembelastning aktiveras ett Zero RPM-läge som stoppar fläkten helt för tyst drift. Med ett djup på 140 mm passar enheten i de flesta standard-ATX-chassin. Omfattande skyddskretsar mot överström, överspänning och kortslutning är integrerade för att skydda systemets komponenter.
Nyckelfunktioner:
  • Levererar 1000 W effekt
  • Certifierad med 80 PLUS Platinum
  • Byggd med ATX-formfaktor
  • Använder en helt modulär kabeldesign
  • Utrustad med en 120 mm fläkt
  • Mäter 150 x 86 x 140 mm