GIGABYTE AORUS ELITE AE1000PM PG5 ICE 1000W - PSU, 80 Plus Platinum
Manufacturer: GIGABYTE
ID: GP-AE1000PM PG5 ICE
Estimated delivery: 20.05 - 21.05
14pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: Closed (Ascension Day) About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: Closed About this store
Ports & interfaces
Floppy disk drive connectorcheckmark
PCI Express connectorcheckmark
Motherboard power connector20+4 pin ATX
Floppy drive power connector2
Number of SATA power connectors6
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)4
EPS power connector (8-pin)checkmark
ATX power connector (20+4 pin)checkmark
PCI Express power connectors (8-pin)2
CPU power connector (4+4 pin)checkmark
PCI Express power connectors (6+2 pin)6
Cabling typeFully-Modular
Motherboard power cable length65 cm
CPU power cable length700 mm
Weight & dimensions
Weight3.1 kg
Height86 mm
Width150 mm
Depth140 mm
Energy management
Peak power1000 W
Input current15 - 6.5 A
Nominal power1000 W
Efficiency92%
Hold time16 ms
Power factor0.9
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Combined power (+3.3V)125 W
Combined power (+12V)999.6 W
Combined power (+5V)125 W
Combined power (-12V)3.6 W
Combined power (+5Vsb)15 W
Max output current (+3.3V)25 A
Max output current (+12V)83.3 A
Max output current (+5V)25 A
Max output current (-12V)0.3 A
Max output current (+5Vsb)3 A
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Total power1000 W
Power Good signal delay range100 - 150 ms
Packaging data
Package weight3.73 kg
Package depth206 mm
Package height120 mm
Package width340 mm
Package typeBox
Certificates
RoHS compliancecheckmark
80 PLUS certification80 PLUS Platinum
Design
Product colourWhite
Illuminationcross
Number of fans1 fan(s)
On/off switchcheckmark
Cooling typeActive
Fan diameter12 cm
Fan locationTop
Performance
Mean time between failures (MTBF)100000 h
Form factorATX
PurposePC
Bearing technologyBall bearing
ATX version3.1
Silent modecheckmark
Power supply unit (PSU) form factorATX
Features
Product typePower supply unit
Logistics data
Warranty period10 year(s)
EAN4719331554651
Warranty1 year
System cooling is managed by a 120 mm fan equipped with a fluid dynamic bearing for operational longevity. The fan incorporates a Zero RPM mode that remains inactive during low-load conditions, resulting in minimal noise output. The unit integrates a comprehensive suite of protection circuits, including over-voltage, over-power, and short-circuit protection, to safeguard system components from electrical faults. A Mean Time Between Failures (MTBF) rating of 100,000 hours indicates a design focused on long-term operational stability.
Key Features:
  • Delivers 1000W of total power output
  • Certified for 80 PLUS Platinum efficiency
  • Constructed in a standard ATX form factor
  • Designed with a fully modular cabling system
  • Compliant with the ATX 3.1 standard
  • Includes six SATA and six 6+2 pin PCIe power connectors
  • Measures 150 x 140 x 86 mm (W x D x H)