SONY KD43XE8005BAEP 43inch 4KHDR 200Hz Android Triluminos
Manufacturer: SONY
ID: KD43XE8005BAEP
Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Price development
Technical details
LED backlightcheckmark
Display
Display diagonal109.2 cm (43")
Display resolution4K 3840 x 2160 pixels
Display diagonal (metric)108 cm
Supported video modes480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p
LED backlighting typeEdge-LED
Display technologyLCD
HD type4K Ultra HD
Peak luminance ratio75%
Screen shapeFlat
Audio
RMS rated power20 W
Number of speakers2
Sound modesCinema, Music, Sports, Standard
Audio decoding technologiesDTS Digital Surround,Dolby Digital,Dolby Digital Plus,Dolby Digital Pulse
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity3
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Headphone outputs1
Composite video in2
Component video (YPbPr/YCbCr) in1
RF ports quantity1
HDMI ports quantity4
HDCPcheckmark
Common interface Plus (CI+)checkmark
Audio Return Channel (ARC)checkmark
Weight & dimensions
Stand width56.3 cm
Width (with stand)964 mm
Height (with stand)617 mm
Depth (with stand)242 mm
Weight (without stand)10.1 kg
Height (without stand)56.7 cm
Width (without stand)96.4 cm
Depth (without stand)5.7 cm
Weight (with stand)10.8 kg
Energy management
Power consumption (typical)70 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy saving modecheckmark
AC input frequency50 Hz
AC input voltage220 - 240 V
Power consumption (max)133 W
Networking
Wi-Fi standards802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n)
Browser supportedOpera
Bluetooth version4.1
Ethernet LANcheckmark
Bluetoothcheckmark
Wi-Ficheckmark
Bluetooth profilesHID,HOGP,SPP
Web browsercheckmark
Packaging data
Package weight15 kg
Remote control includedcheckmark
Cables includedAC
Package depth156 mm
Package height664 mm
Package width1060 mm
Manualcheckmark
Quick start guidecheckmark
Warranty cardcheckmark
Desktop standcheckmark
TV tuner
Analog signal format systemSECAM B/G,SECAM D/K
Tuner typeAnalog & digital
Number of tuners1 tuner(s)
Digital signal format systemDVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2
Supported TV bandsUHF, VHF
Management features
Electronic Programme Guide (EPG)checkmark
Sleep timercheckmark
On/Off timercheckmark
Number of OSD languages32
ECO modecheckmark
Voice controlcheckmark
Other features
Built-in speaker(s)checkmark
Supported file systemsFAT16,FAT32,NTFS,exFAT
Cable managementcheckmark
Batteries includedcheckmark
Annual energy consumption97 kWh
Light sensorcheckmark
Google applicationsGoogle Play,Google Voice Search
Network streaming services supportedChromecast
User memory16 GB
Design
Product colourBlack
Panel mounting interface100 x 200 mm