No price development information for this product.
Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
This product is end of life or currently not available.
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Ports & interfaces | |
| Floppy disk drive connector | ![]() |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| EPS power connector (8-pin) | ![]() |
| CPU power connector (4+4 pin) | ![]() |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 2 |
| Motherboard power cable length | 61 cm |
| SATA power cable length | 750 mm |
| CPU power cable length | 65 cm |
| PCI Express power cable length | 75 cm |
| Floppy disk drive cable length | 10.1 cm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.9 kg |
| Height | 86 mm |
| Width | 180 mm |
| Depth | 150 mm |
| Energy management | |
| Input current | 5 - 10 A |
| Nominal power | 750 W |
| Combined power (+3.3V) | 150 W |
| Combined power (+12V) | 750 W |
| Combined power (+5V) | 150 W |
| Combined power (-12V) | 9.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 25 A |
| Max output current (+12V) | 62.5 A |
| Max output current (+5V) | 25 A |
| Max output current (-12V) | 0.8 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| AC input frequency | 47 - 63 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Total power | 750 W |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.57 kg |
| Package depth | 214 mm |
| Package height | 134 mm |
| Package width | 338 mm |
| Package type | Box |
| Design | |
| Product colour | White |
| Performance | |
| Purpose | PC |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| EAN | 843591024686 |
| Warranty | 1 year |
The new, white version of the CORSAIR RM750x series features a temperature controlled fan with Zero RPM Mode, for complete silence at lower loads. The white paracord-sleeved cables are fully modular for easy installation and the ability to plug in only the cables needed.
Our RM750x series PSUs feature all 105°C Japanese capacitors, 80 PLUS® Gold efficiency and award-winning electrical performance. We’re so confident in the RM750x family, we give it a 10 year warranty. Plug it in, turn it on, and game on.
Our RM750x series PSUs feature all 105°C Japanese capacitors, 80 PLUS® Gold efficiency and award-winning electrical performance. We’re so confident in the RM750x family, we give it a 10 year warranty. Plug it in, turn it on, and game on.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.

