No price development information for this product.
HP LaserJet Managed M830zm Duplex, LAN/Wi-Fi, A3 - mono laser printer
Manufacturer: HP INC
ID: L3U65A#B19
Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
This product is end of life or currently not available.
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Processor | |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Display | |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 20.3 cm (8") |
| Touchscreen | ![]() |
| Built-in display | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| Direct printing | ![]() |
| Standard interfaces | Ethernet, USB 2.0, Wireless LAN |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 204 kg |
| Height | 1100 mm |
| Width | 1650 mm |
| Depth | 715 mm |
| Printing | |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Standard printer languages | PCL 5,PCL 6,PDF 1.4,PostScript 3 |
| Print speed (black, normal quality, A3) | 28 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 56 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 9.5 s |
| Output capacity | |
| Maximum output capacity | 3000 sheets |
| Standard output capacity | 3000 sheets |
| Input capacity | |
| Standard input capacity | 500 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 200 sheets |
| Number of standard paper trays | 2 |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Scanning | |
| Greyscale levels | 256 |
| Scanner type | Flatbed & ADF |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Scan to | E-mail, Fax, File, FTP, USB |
| Maximum scan area | 297 x 432 mm |
| Scan speed (colour) | 68 ppm |
| Duplex scan speed (colour) | 63 ppm |
| Scan speed (black) | 70 ppm |
| Duplex scan speed (black) | 85 ppm |
| Input colour depth | 24 bit |
| Copying | |
| Copy speed (black, normal quality, A4) | 56 cpm |
| Maximum number of copies | 999 copies |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Fax | |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 500 pages |
| Fax speed dialing (max numbers) | 100 |
| Fax resolution (black) | 300 x 300 DPI |
| Energy management | |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 60 W |
| AC input frequency | 50/60 |
| AC input voltage | 220 - 240 |
| Power consumption (average operating) | 1030 W |
| Networking | |
| Ethernet LAN | ![]() |
| Wi-Fi | ![]() |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Mobile printing technologies | HP ePrint |
| Paper handling | |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3,A4,A5 |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B4,B5 |
| Standard tray media types | Bond paper, Card stock, Labels, Plain paper, Pre-printed, Recycled paper, Transparencies |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Storage | |
| Internal memory | 1536 MB |
| Maximum internal memory | 2048 MB |
| Card reader integrated | ![]() |
| Certificates | |
| Energy Star certified | ![]() |
| Operating system/software | |
| Windows operating systems supported | ![]() |
| Mac operating systems supported | ![]() |
| Linux operating systems supported | ![]() |
| Performance | |
| Print technology | Laser |
| Number of print cartridges | 1 |
| Maximum duty cycle | 450000 pages per month |
| Product colour | Black, Grey |
| Printing colours | Black |
| Recommended duty cycle | 15000 - 100000 pages per month |
| Duplex functions | |
| Market positioning | Business |
| Duplex printing mode | Auto |
| Printing | Mono printing |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Digital sender | ![]() |
| Copying | Mono copying |
| EAN | |
| Warranty | 1 year |
| Source: Icecat.biz | |
This powerful MFP boosts productivity with flexible send options, versatile paper-handling tools, two-sided scanning, and professional finishing touches. Mobile printing is simple with wireless direct printing and touch-to-print technology.
Give workgroups the speed they need
- Let departments scan without worry. HP EveryPage detects potential errors or missed pages on the spot.
- Create easily searchable scanned files, using built-in optical character recognition software.
- Simplicity all around—make it easy for all to print with one common driver.
Keep business moving
- Save on both sides—capture documents faster with two-sided, single-pass scanning.
- Add finishing touches faster—let employees bind big jobs faster using the built-in finishing options.
- Don't wait—print right away with Instant-on Technology.
Mobile printing—more efficient
- Mobile printing at a touch—enable touch-to-print convenience from mobile devices.
- Simplify printing. Give users simple, direct access to the MFP through wireless direct printing.
- Let employees print from mobile devices with built-in print capability or HP ePrint app and software.
Invest once, expand easily and manage efficiently
- Expand your options. Easily upgrade firmware on your schedule. Easily integrate solutions or devices at will.
- Help build business efficiency. Centrally monitor and control printers with HP Web Jetadmin.
- Apply fleet-wide policies to help protect all your HP devices with the HP Imaging and Printing Center.
Give workgroups the speed they need
- Let departments scan without worry. HP EveryPage detects potential errors or missed pages on the spot.
- Create easily searchable scanned files, using built-in optical character recognition software.
- Simplicity all around—make it easy for all to print with one common driver.
Keep business moving
- Save on both sides—capture documents faster with two-sided, single-pass scanning.
- Add finishing touches faster—let employees bind big jobs faster using the built-in finishing options.
- Don't wait—print right away with Instant-on Technology.
Mobile printing—more efficient
- Mobile printing at a touch—enable touch-to-print convenience from mobile devices.
- Simplify printing. Give users simple, direct access to the MFP through wireless direct printing.
- Let employees print from mobile devices with built-in print capability or HP ePrint app and software.
Invest once, expand easily and manage efficiently
- Expand your options. Easily upgrade firmware on your schedule. Easily integrate solutions or devices at will.
- Help build business efficiency. Centrally monitor and control printers with HP Web Jetadmin.
- Apply fleet-wide policies to help protect all your HP devices with the HP Imaging and Printing Center.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.



