No price development information for this product.
Corsair Cabride SPEC-04 Mid Tower Case Tempered Glass Gaming Case Black and Red
Manufacturer: CORSAIR
ID: CC-9011117-WW
Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
This product is end of life or currently not available.
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Ports & interfaces | |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.27 kg |
| Height | 433 mm |
| Width | 201 mm |
| Depth | 492 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Cooling | |
| Cooling | ![]() |
| Number of front fans supported (max) | 2 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Top fans diameters supported | 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Number of top fans supported (max) | 2 |
| Liquid cooling capability | ![]() |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Front radiator sizes supported | 120,140 mm |
| Design | |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Material | Steel |
| Product colour | Black, Red |
| Cable management | ![]() |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Anti-dust filter | ![]() |
| Number of 3.5" bays | 3 |
| Suitable for | Gaming |
| Side window | ![]() |
| Maximum CPU cooler height | 15 cm |
| Maximum graphics card length | 37 cm |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum PSU length | 22.5 cm |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Power supply | |
| Power supply location | Bottom |
| Power supply included | ![]() |
| Supported power supply form factors | ATX |
| EAN | 843591032308 |
| Warranty | 1 year |
| Source: Icecat.biz | |
Tempered glass window and angular exterior design
The asymmetrical design brings bold styling to your build.
Cable Routing Cutouts and Tie-downs
Hide your cables behind the motherboard tray to keep your build looking tidy and out of the airflow path for improved cooling.
Room For Up To Five 120mm Fans
Excellent cooling potential with one 120mm LED front fan pre-installed.
Ample Storage
Three HDD and two SSD drive cages are easy to install and keep your system and cables looking clean.
Clean Side I/O Panel
Featuring a high-speed USB 3.0 port and additional ports for all modern connections.
Removable, Built-in Dust Filters
A clean case keeps your components cooler and running longer.
READY TO BUILD
The clean, side I/O panel and USB 3.0 port, cable routing cutouts and tie downs, and built-in dust filters combine for you to build a system that’s as bold as the SPEC-04’s design.
The asymmetrical design brings bold styling to your build.
Cable Routing Cutouts and Tie-downs
Hide your cables behind the motherboard tray to keep your build looking tidy and out of the airflow path for improved cooling.
Room For Up To Five 120mm Fans
Excellent cooling potential with one 120mm LED front fan pre-installed.
Ample Storage
Three HDD and two SSD drive cages are easy to install and keep your system and cables looking clean.
Clean Side I/O Panel
Featuring a high-speed USB 3.0 port and additional ports for all modern connections.
Removable, Built-in Dust Filters
A clean case keeps your components cooler and running longer.
READY TO BUILD
The clean, side I/O panel and USB 3.0 port, cable routing cutouts and tie downs, and built-in dust filters combine for you to build a system that’s as bold as the SPEC-04’s design.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 11:00 - 15:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed (Easter)
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.


