No price development information for this product.
Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
This product is end of life or currently not available.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Lens system | |
| Aperture range (F-F) | 4.8 - 6.7 |
| Focal length range | 75 - 300 mm |
| Lens structure (elements/groups) | 18/13 |
| Closest focusing distance | 0.9 m |
| Minimum aperture number | 6.7 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 423 g |
| Filter size | 5.8 cm |
| Length | 11.7 cm |
| Diameter | 6.9 cm |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Compatibility | Olympus PEN, OM-D |
| Auto focus | ![]() |
| EAN | 4545350043742 |
| Warranty | 2 years |
| Source: Icecat.biz | |
The newly designed M.ZUIKO DIGITAL ED 75-300mm II f4.8-6.7 with a 35 mm equivalent of 150-600mm is an affordable super telephoto lens that delivers excellent portability and outstanding image quality when paired with the award-winning Olympus PEN® or OM cameras.
This new lens features the advanced ZERO (Zuiko Extra-low Reflection Optical) lens coating, ensuring high imaging performance even under unfavorable conditions such as backlight shooting.
- Provides sharp and clear pictures
- Reduces ghosting and lens flare when shooting against bright light
- Zero-coating offers increased durability reducing the chances of damage to the lens surface
This new lens features the advanced ZERO (Zuiko Extra-low Reflection Optical) lens coating, ensuring high imaging performance even under unfavorable conditions such as backlight shooting.
- Provides sharp and clear pictures
- Reduces ghosting and lens flare when shooting against bright light
- Zero-coating offers increased durability reducing the chances of damage to the lens surface
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed (May Day)
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed (May Day)
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed (May Day)
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed (May Day)
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.

