No price development information for this product.
Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
This product is end of life or currently not available.
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Technical details | |
| USB powered | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| eSATA ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Height | 21 mm |
| Width | 82 mm |
| Depth | 135 mm |
| Storage | |
| Storage drive size | 2.5" |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II |
| Packaging content | |
| Cables included | eSATA,USB |
| Other features | |
| Supported data transfer rates | 133Mbps, 5Gbps, 6Hbps |
| Minimum system requirements | 2 x USB ports |
| Compatible operating systems | Windows XP/XP-64/Vista/Vista-64/7/7-64, Linux ex Kernel 2.6 |
| Design | |
| LED indicators | Power, Status |
| Product colour | Black, Blue |
| Performance | |
| Plug and Play | ![]() |
| EAN | 4043619424948 |
| Warranty | 1 year |
| Source: Icecat.biz | |
Description
This Delock aluminium enclosure enables you to install a 2.5 IDE or 2.5 SATA HDD with an installation height of up to 12.5 mm. The enclosure can be connected to two free USB ports of your notebook or PC, by using the included Y-USB cable. The second USB port will be used as power supply in case one port does not provide enough power. The enclosure supports the SATA 3 Gb/s and SATA 6 Gb/s specification, which enable a high data transfer rate, if the enclosure is connected to a USB 3.0 port. Using the button on the backside you can easily open the enclosure.
This Delock aluminium enclosure enables you to install a 2.5 IDE or 2.5 SATA HDD with an installation height of up to 12.5 mm. The enclosure can be connected to two free USB ports of your notebook or PC, by using the included Y-USB cable. The second USB port will be used as power supply in case one port does not provide enough power. The enclosure supports the SATA 3 Gb/s and SATA 6 Gb/s specification, which enable a high data transfer rate, if the enclosure is connected to a USB 3.0 port. Using the button on the backside you can easily open the enclosure.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed (Easter Sunday)
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.

