Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
This product is end of life or currently not available.
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| System requirements | |
| Mac compatibility | ![]() |
| Windows operating systems supported | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Bluetooth | ![]() |
| USB connectivity | ![]() |
| 3.5 mm connector | ![]() |
| 2x 3.5 mm connectors | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Height | 214 mm |
| Width | 196 mm |
| Depth | 104.8 mm |
| Microphone | |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone type | Boom |
| Folding microphone | ![]() |
| Headphones | |
| Headphone frequency | 12 - 28000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Driver unit | 5 cm |
| Magnet type | Neodymium |
| Ear coupling | Circumaural |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Other features | |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| 2.5 mm connector | ![]() |
| Performance | |
| Product colour | Black, Green |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Gaming |
| Product type | Headset |
| Supplier features | |
| Material | Foam, Leatherette |
| EAN | 8886419371373 |
| Source: Icecat.biz | |
COMMAND IN COMFORT
When we asked esports athletes what mattered most in a gaming headset, the resounding answer was comfort. The Razer Thresher Tournament Edition is our answer to that, and more. We equipped it with big 50 mm audio drivers for life-like sound, a boom mic that works flawlessly in noisy environments and pillowy-soft, memory foam cushioned earcups wrapped in soft supple leatherette. Now your gaming marathons and practice sessions can go on for hours without interruption.
GAME FOR HOURS IN COMFORT
Designed for complete comfort during intense gaming marathons, the lightweight, leatherette ear cushions are made from memory foam so they effortlessly conform to the unique shape of each individual’s head. This natural seal provides optimal noise isolation and enhances sound quality, as well as unmatched comfort.
ALWAYS CRYSTAL-CLEAR VOICE CHAT
The unidirectional, near-field microphone was tested and validated with professional gamers in tournament play to always deliver amazingly clear voice chat. The pickup pattern of the retractable boom mic is finetuned to capture just your voice, so your teammates can understand you even in noisy environments.
YOUR UNIVERSAL HEADSET
Make this your go-to headset, and be ready to take on the competition across all your platforms. With a 3.5 mm audio connector, the wired Razer Thresher Tournament Edition delivers zero-lag audio and is compatible with PlayStation, Xbox, PC and more.
When we asked esports athletes what mattered most in a gaming headset, the resounding answer was comfort. The Razer Thresher Tournament Edition is our answer to that, and more. We equipped it with big 50 mm audio drivers for life-like sound, a boom mic that works flawlessly in noisy environments and pillowy-soft, memory foam cushioned earcups wrapped in soft supple leatherette. Now your gaming marathons and practice sessions can go on for hours without interruption.
GAME FOR HOURS IN COMFORT
Designed for complete comfort during intense gaming marathons, the lightweight, leatherette ear cushions are made from memory foam so they effortlessly conform to the unique shape of each individual’s head. This natural seal provides optimal noise isolation and enhances sound quality, as well as unmatched comfort.
ALWAYS CRYSTAL-CLEAR VOICE CHAT
The unidirectional, near-field microphone was tested and validated with professional gamers in tournament play to always deliver amazingly clear voice chat. The pickup pattern of the retractable boom mic is finetuned to capture just your voice, so your teammates can understand you even in noisy environments.
YOUR UNIVERSAL HEADSET
Make this your go-to headset, and be ready to take on the competition across all your platforms. With a 3.5 mm audio connector, the wired Razer Thresher Tournament Edition delivers zero-lag audio and is compatible with PlayStation, Xbox, PC and more.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed (May Day)
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed (May Day)
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed (May Day)
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed (May Day)
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.


