Philips SHD8850/12 Wireless Over-ear Headphones with Charging dock, Black
Key Specifications
| Wireless range | 30 m |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth |  |
| USB connectivity |  |
| 3.5 mm connector |  |
| 6.35 mm connector |  |
| RF connectivity |  |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 221 g |
| Height | 220 mm |
| Width | 185 mm |
| Depth | 85 mm |
| Energy management | |
| USB Type-C charging port |  |
| USB Type-C required charging power (min) | 2.5 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 15 W |
| Packaging data | |
| Package weight | 892 g |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 320 mm |
| Package width | 240 mm |
| Package type | Display |
| Microphone | |
| Microphone mute |  |
| Microphone type | Not available |
| Folding microphone |  |
| Detachable microphone |  |
| Microphone noise-canceling |  |
| Headphones | |
| Headphone frequency | 8 - 22500 Hz |
| Headphone sensitivity | 75 dB |
| Impedance | 24 Ω |
| Driver unit | 4 cm |
| Magnet type | Neodymium |
| Ear coupling | Circumaural |
| Acoustic system | Open |
| Driver type | Dynamic |
| Noise canceling |  |
| Packaging content | |
| AC adapter included |  |
| Quantity | 1 |
| Carrying case |  |
| Extra earbuds |  |
| Charging case |  |
| Battery | |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery recharge time | 6 h |
| Battery life (max) | 20 h |
| Continuous audio playback time | 20 h |
| Battery charge indicator |  |
| Battery voltage | 1.2 V |
| Fast charging |  |
| Rechargeable battery |  |
| Other features | |
| Modulation | FHSS |
| Channels quantity | 15 channels |
| Auto power off |  |
| Battery low indication |  |
| Gross weight of outer carton | 3.21 kg |
| Height (cm) outer carton | 32.5 cm |
| Length (cm) outer carton | 32.5 cm |
| Net weight of outer carton | 1.743 kg |
| Quantity outer carton | 3 pc(s) |
| Tare weight outer carton | 1.467 kg |
| Width (cm) outer carton | 26 cm |
| Packaging net weight | 0.581 kg |
| Packaging tare weight | 0.311 kg |
| Channel separation | 40 dB |
| Digital Signal Processing (DSP) |  |
| Package weight | 940 kg |
| 2.5 mm connector |  |
| Performance | |
| LED indicators |  |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 75 dB |
| Product colour | Black |
| Volume control | Buttons |
| Control type | Buttons |
| Foldable |  |
| Detachable cable |  |
| On/off switch |  |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Music |
| Product type | Headphones |
| Supplier features | |
| Material | Plastic |
| Battery life | 1200 min |
| EAN | 6951613992401 |
The Philips SHD8850/12 are over-ear wireless headphones engineered primarily for home entertainment systems. Connectivity is established via an included docking station, which supports both optical and analog audio inputs for broad compatibility with televisions and audio receivers. This transmitter provides a digital wireless connection with a functional range of up to 30 meters. Audio is delivered through 40 mm dynamic drivers that feature an open-acoustic system. This design is intended to produce a more spacious sound profile suitable for movies and television programs.
For extended use, the headphones incorporate a self-adjusting headband designed to provide a secure and comfortable fit. The unit weighs 221 grams and is powered by rechargeable NiMH batteries, which deliver up to 20 hours of continuous playback. Recharging is accomplished by placing the headphones onto the docking station, with a full charge cycle taking approximately six hours. Integrated buttons on the earcup allow for direct volume adjustment. A detachable 3.5 mm cable is also supplied for an optional wired listening mode.
Key Features:- Over-ear, open-acoustic headphone design
- Wireless audio transmission with a 30-meter range
- Features 40 mm dynamic neodymium drivers