No price development information for this product.
Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
This product is end of life or currently not available.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Hard drive | |
| Device type | HDD |
| Ports & interfaces | |
| Supported network protocols | HTTP, HTTPS, TCP/IP, UDP, DHCP, P2P, UPNP, RTSP, SMTP, SSL/TLS, DNS, DDNS, NTP, FTP |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 9 |
| DC-in jack | ![]() |
| eSATA ports quantity | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | ![]() |
| eSATA | ![]() |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| VGA (D-Sub) output ports | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Audio RCA outputs | 1 |
| HDMI output | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.4 kg |
| Height | 41 mm |
| Width | 260 mm |
| Depth | 230 mm |
| Energy management | |
| Output voltage | 48 V |
| Output current | 1.87 A |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 25 W |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Storage | |
| Drive capacity | 2 TB |
| HDD interface | SATA |
| Number of HDDs installed | 1 |
| Number of HDDs supported | 1 |
| Maximum storage capacity | 8 TB |
| Total installed storage capacity | 2 TB |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | ![]() |
| Packaging content | |
| AC adapter included | ![]() |
| Cables included | HDMI |
| Quick installation guide | ![]() |
| Performance | |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of users | 20 user(s) |
| Video codecs | H.264 |
| Video motion detection | ![]() |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| Supported resolutions | 3840x2160, 1920x1080, 1440x900, 1280x1024, 1280x800, 1280x720, 1024x768 |
| Video recording modes | 720p, 1080p |
| Display modes | Live view |
| Video input channels | 8 channels |
| Number of simultaneously playbacked channels | 4 channels |
| Features | |
| LED indicators | ![]() |
| Product colour | Black |
| On/off switch | ![]() |
| EAN | 6972489770092 |
| Source: Icecat.biz | |
Customize Your Own Security Camera System
Reolink RLN8-410 8-channel PoE NVR works perfectly with all our IP cameras – including 4K, 5MP, and 4MP PoE/WiFi cameras - for 24/7 recording, live views and more features. Apart from this NVR, you can choose up to 8 cameras to build your own video surveillance system.
PoE — Easy Setup & Real Plug and Play
A real plug and play network video recorder! This RLN8-410 NVR features PoE (Power over Ethernet), with a single network cable connecting each of your IP cameras to the NVR for both power supply and video signal transmission. Easy wiring – the wiring process can’t be simpler for DIY enthusiasts.
Local and Remote Access & Control
For local access and control
Connect the system to a monitor or an HD TV.
For remote access and control
Use free Reolink App on a mobile device, Reolink Client on a computer or via web browsers.
More Features
Use this NVR with Reolink PoE cameras and you can get a professional, reliable and DIY security camera system. You can play back any recorded video, back up local data, and do more.
Reolink RLN8-410 8-channel PoE NVR works perfectly with all our IP cameras – including 4K, 5MP, and 4MP PoE/WiFi cameras - for 24/7 recording, live views and more features. Apart from this NVR, you can choose up to 8 cameras to build your own video surveillance system.
PoE — Easy Setup & Real Plug and Play
A real plug and play network video recorder! This RLN8-410 NVR features PoE (Power over Ethernet), with a single network cable connecting each of your IP cameras to the NVR for both power supply and video signal transmission. Easy wiring – the wiring process can’t be simpler for DIY enthusiasts.
Local and Remote Access & Control
For local access and control
Connect the system to a monitor or an HD TV.
For remote access and control
Use free Reolink App on a mobile device, Reolink Client on a computer or via web browsers.
More Features
Use this NVR with Reolink PoE cameras and you can get a professional, reliable and DIY security camera system. You can play back any recorded video, back up local data, and do more.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 11:00 - 15:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 14:00
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.


