Makita 18V Drill/Driver, includes 2 x 5.0Ah batteries and charger, Makpac2
Manufacturer: MAKITA
ID: DDF451RTJ
Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
This product is end of life or currently not available.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.1 kg |
| Height | 257 mm |
| Width | 78 mm |
| Depth | 238 mm |
| Energy management | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | BL1850 |
| Power source | Battery |
| Charging time | 45 min |
| Battery voltage | 18 V |
| Battery capacity | 5 Ah |
| Packaging content | |
| Carrying case | ![]() |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery included | ![]() |
| Other features | |
| Vibration emission | 2.5 m/s² |
| Performance | |
| Number of gears | 3 |
| Idle speed (1st gear) | 300 RPM |
| Idle speed (2nd gear) | 600 RPM |
| Maximum torque (soft applications) | 40 N⋅m |
| Maximum torque (hard applications) | 80 N⋅m |
| Chuck capacity (min) | 1.5 mm |
| Chuck capacity (max) | 1.3 cm |
| Sound power level | 97 dB |
| Sound pressure level | 86 dB |
| Features | |
| Product colour | Black, Blue |
| Product design | Pistol grip drill |
| Soft grip | ![]() |
| Chuck type | Keyless |
| Built-in light | ![]() |
| Drilling | ![]() |
| Screwdriving | ![]() |
| EAN | 0088381813662 |
| Source: Icecat.biz | |
Heavy-duty drill driver for demanding tasks.
Powerful three-speed drill driver for professional drilling and driving.
Maximum torque (hard/soft): 80 / 40 Nm. Suitable for high-torque applications.
Includes two 5.0 Ah batteries, a fast charger, and a Makpac 2 case.
Powerful three-speed drill driver for professional drilling and driving.
Maximum torque (hard/soft): 80 / 40 Nm. Suitable for high-torque applications.
Includes two 5.0 Ah batteries, a fast charger, and a Makpac 2 case.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 11:00 - 15:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 14:00
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.

