Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
This product is end of life or currently not available.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Number of drill bits | 10 pc(s) |
| Features | |
| Length | 133 mm |
| Proper use | Drill |
| Working length | 8.7 cm |
| Suitable for materials | Metal |
| Drill bit diameter | 1 cm |
| Shank shape | Cylindrical shank |
| DIN compliance | 338 |
| Drill bit type | Twist drill bit |
| EAN | 3165140917667 |
| Source: Icecat.biz | |
There is a low risk of breakage, especially for drill bits below 6 mm in diameter as the bit is manufactured to have a highly elastic body. Its black-oxide coated flute provides fast chip removal. The HSS Twist Drill Bit PointTeQ is manufactured to DIN 338. The drill bit is Type N (flute angle) with a tip of 135 degrees.
It has a cylindrical shank system (shank equal to drill bit diameter) and is intended for use in drill stands and drill drivers.
It has a cylindrical shank system (shank equal to drill bit diameter) and is intended for use in drill stands and drill drivers.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.
