Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
This product is end of life or currently not available.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Packaging content | |
| Number of drill bits | 2 pc(s) |
| Features | |
| Length | 57 mm |
| Proper use | Drill |
| Working length | 3 cm |
| Suitable for materials | Metal |
| Drill bit diameter | 2.5 mm |
| Shank diameter | 2.5 mm |
| Shank shape | Cylindrical shank |
| DIN compliance | 338 |
| Point angle | 135° |
| Drill bit material | Ground High-Speed Steel (HSS-G) |
| Drill bit type | Twist drill bit |
| EAN | 3165140521444 |
| Source: Icecat.biz | |
- Suitable for alloyed and non-alloyed steel up to a tensile strength of 900 N/mm², cast steel, cast iron, sintered iron, malleable cast iron, non-ferrous metals, hard plastics
- Precision-ground HSS-G drill bit enables up to 40% faster drilling rate and up to 50% lower feed pressure than standard-ground HSS drill bits with a chisel edge
- Self-centring split point drill tip means there is no need to pre-punch or pilot drill up to 10 mm diameter
- The HSS-G drill bits are available in two qualities. The Topline drill bits are for the highest requirements and the standard drill bits are for professional use
- Precision-ground HSS-G drill bit enables up to 40% faster drilling rate and up to 50% lower feed pressure than standard-ground HSS drill bits with a chisel edge
- Self-centring split point drill tip means there is no need to pre-punch or pilot drill up to 10 mm diameter
- The HSS-G drill bits are available in two qualities. The Topline drill bits are for the highest requirements and the standard drill bits are for professional use
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.
