Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Connectivity technology | Wired/Wireless |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Bluetooth | ![]() |
| Bluetooth profiles | A2DP, HFP |
| USB connectivity | ![]() |
| 3.5 mm connector | ![]() |
| RF connectivity | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 420 g |
| Energy management | |
![]() | |
| USB Type-C charging port | ![]() |
| USB Type-C required charging power (min) | 2.5 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 10 W |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.1 kg |
| Package depth | 256 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package width | 222 mm |
| Microphone | |
| Microphone frequency | 100 - 8000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone mute | ![]() |
| Microphone type | Boom |
| Folding microphone | ![]() |
| Headphones | |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 93 dB |
| Impedance | 32 Ω |
| Driver unit | 5 cm |
| Ear coupling | Circumaural |
| Driver type | Dynamic |
| Maximum input power | 30 mW |
| Noise canceling | ![]() |
| Packaging content | |
| AC adapter included | ![]() |
| Cables included | USB Type-C |
| Quick start guide | ![]() |
| Warranty card | ![]() |
| Receiver included | ![]() |
| Safety sheet | ![]() |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery capacity | 1300 mAh |
| Battery recharge time | 3.5 h |
| Battery life (max) | 39 h |
| Continuous audio playback time | 39 h |
| Fast charging time | 3.5 min |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery operated | ![]() |
| Talk time (ANC off) | 47 h |
| Other features | |
| Package weight | 1100 kg |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| Recommended usage | Gaming |
| Product type | Headset |
| Bone conduction sensor | ![]() |
| EAN | 6925281928420 |
| Warranty | 2 years |
The JBL Quantum 910 is an over-ear gaming headset featuring a traditional headband design with a black finish. It offers versatile connectivity options to accommodate various gaming consoles and mobile devices. Users can connect via the 2.4 GHz USB-C wireless dongle for low-latency transmission or utilize Bluetooth 5.2. A 3.5 mm audio jack is also available for a direct wired connection.
Active noise-canceling technology blocks external environmental sounds during active gameplay. An internal lithium-ion battery provides the headset with up to 39 hours of continuous playback on a single charge. Users can adjust volume levels and manage audio settings directly through the on-device buttons. The device utilizes a built-in USB-C port for recharging.
Key Features:- 50 mm dynamic stereo drivers
- 32-ohm impedance at 93 dB sensitivity
- 20–20,000 Hz headphone frequency response
- Unidirectional, folding boom microphone with mute function
- 100–8,000 Hz microphone frequency response
- Bluetooth A2DP and HFP profile support
- 420 g total product weight
- USB Type-C charging cable included
Estimated delivery: 10.06 - 16.06
Today: 11:00 - 15:00
Estimated delivery: 10.06 - 16.06
Today: Closed
Estimated delivery: 10.06 - 16.06
Today: Closed
Estimated delivery: 10.06 - 16.06
Today: Closed
Estimated delivery: 10.06 - 16.06
Today: 10:00 - 14:00
Estimated delivery time: 10.06 - 16.06
Estimated delivery time: 10.06 - 15.06
Estimated delivery time: 11.06 - 16.06
Estimated delivery time: 11.06 - 16.06
Estimated delivery time: 11.06 - 15.06
Estimated delivery time: 10.06 - 16.06
Estimated delivery time: 10.06 - 16.06
Estimated delivery time: 11.06 - 15.06


