Samsonite Securipak 2.0 Duffle Wheels - notebook bag, black, 15.5"
Manufacturer: SAMSONITE
ID: 150943/1041
Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
This product is end of life or currently not available.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.4 kg |
| Height | 520 mm |
| Width | 350 mm |
| Depth | 200 mm |
| Features | |
| Material | Fabric, Polyethylene terephthalate (PET) |
| Handle(s) | ![]() |
| Castor wheels | ![]() |
| Gender | Male |
| Volume | 34.5 L |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Closure type | Zipper |
| Handle(s) features | Adjustable, Foldable |
| Water-resistant | ![]() |
| Best uses | Travel |
| Lockable zipper | ![]() |
| Black | |
| Compression strap | ![]() |
| EAN | 5400520265746 |
| Source: Icecat.biz | |
Samsonite's new duffel bag Securipak 2.0 with wheels is made of recycled material, is cabin approved, has RFID protection and an integrated TSA lock.
The outer fabric, inner lining, back, outer and inner zips and AirMesh fabric are made from 100% recycled PET, part of Samsonite's Recyclex™ Material Technology Initiative. The surface treatment of the fabrics is made of new materials.
By placing RFID-blocking material between the product's outer layer and inner lining, compartments and pockets become RFID-blocking and protect against payment and identity theft via skimming.
This cabin bag has the size 52 x 35 x 20 cm and can be taken on board most airlines.
- Cabin approved
- Pull handle with two rails
- Pocket with RFID protection on the top
- Separate case for 15.5" computer
- Integrated wheel system
The outer fabric, inner lining, back, outer and inner zips and AirMesh fabric are made from 100% recycled PET, part of Samsonite's Recyclex™ Material Technology Initiative. The surface treatment of the fabrics is made of new materials.
By placing RFID-blocking material between the product's outer layer and inner lining, compartments and pockets become RFID-blocking and protect against payment and identity theft via skimming.
This cabin bag has the size 52 x 35 x 20 cm and can be taken on board most airlines.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.

