Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
This product is end of life or currently not available.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Lens system | |
| Focal length range | 10 - 22 mm |
| Image stabilizer | ![]() |
| Lens structure (elements/groups) | 13/10 |
| Closest focusing distance | 0.24 m |
| Minimum aperture number | 22 |
| Number of diaphragm blades | 6 |
| Lens type | Super wide lens |
| Component for | SLR |
| Lens mount interface | Canon EF-S |
| Lens viewing angle, diagonal | 107.5 - 63.5° |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 385 g |
| Filter size | 77 mm |
| Length | 89.8 mm |
| Diameter | 8.35 cm |
| Packaging data | |
| Package weight | 560 g |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package width | 150 mm |
| Other features | |
| Magnification | 0.17x |
| Performance | |
| Manual focus | ![]() |
| AF actuator | USM |
| Maximum magnification | 0.17x |
| Lens hood | ![]() |
| Camera brands compatibility | Canon |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 90021100 |
| EAN | 4960999246796 |
| Warranty | 1 year |
| Source: Icecat.biz | |
With a compact, lightweight design that's ideal for travel, this ultra-wide-angle EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM zoom lens shoots dramatic scenes and striking architecture with graceful precision. Ultra-Sonic Motor (USM) technology works with the camera to provide fast, precision Auto Focus - with full manual override available at any time. The 10-22mm range gives you an ultra-wide perspective, allowing you to capture expansive landscapes as you fit more in the frame.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.


