Krups Intuition Preference EA873810 Fully Automatic Espresso Machine, Black
Key Specifications
| Weight | 8.15 kg |
| Height | 365 mm |
| Width | 405 mm |
| Depth | 245 mm |
| Energy management | |
| Power | 1450 W |
| Packaging data | |
| Package weight | 9850 kg |
| Package depth | 381 mm |
| Package height | 476 mm |
| Package width | 287 mm |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black |
| Removable water tank |  |
| Control type | Touch |
| Housing material | Plastic |
| Built-in display |  |
| Display type | OLED |
| Calc indicator |  |
| Performance | |
| Heating system | Thermoblock |
| Water tank capacity | 3 L |
| Self-cleaning |  |
| Country of origin | France |
| Number of temperature settings | 3 |
| Built-in grinder |  |
| Water filter |  |
| Coffee input type | Ground coffee |
| Milk tank |  |
| Steam pipe |  |
| Number of grinder settings | 5 |
| Milk adding type | Automatic |
| Adjustable water quantity |  |
| Adjustable temperature |  |
| Coffee maker type | Semi-auto |
| Adjustable coffee strength |  |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Built-in milk frother |  |
| Ground coffee container capacity | 9 cups |
| Hot water system |  |
| Number of coffee strength settings | 3 |
| Adjustable coffee spout height |  |
| Rinsing function |  |
| Appliance placement | Countertop |
| Milk system cleaning program |  |
| Features | |
| Product type | Espresso Machine |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 336.1 kg |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2.1 m |
| Products per intermodal container (20ft) | 456 pc(s) |
| Products per intermodal container (40ft) | 940 pc(s) |
| Products per intermodal container (40ft, HC) | 1210 pc(s) |
| Cooking functions & programs | |
| Latte making |  |
| Cappuccino making |  |
| Coffee making |  |
| Espresso making |  |
| Latte Macchiato making |  |
| Americano making |  |
| Multi beverage |  |
| EAN | 3016661159473 |
Key Features:- Power output of 1,450 W
- Thermoblock heating system
- Compatible with pre-ground coffee
- Built-in grinder with five adjustable settings
- Three distinct temperature settings
- Water tank capacity of 3 L
- Includes a dedicated milk container
- OLED display panel
- Automated self-cleaning function
- Weight: 8,150 g
- Dimensions: 365 × 405 × 245 mm