PHILIPS 86BDL4050Q 86" 4K UHD, ADS Monitor
Manufacturer: PHILIPS
ID: 86BDL4050Q/00
Estimated delivery: 19.05 - 20.05
19pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Manuals
Technical details
Warranty period3 year(s)
Compliance certificatesCB, CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UL, VCCI
Display
Pixel pitch0.4935 x 0.4935 mm
Contrast ratio (typical)1200:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Aspect ratio16:9
Display diagonal2.17 m (85.6")
Display brightness500 cd/m²
Response time8 ms
Colour depth8 bit
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal (metric)217.4 cm
Touchscreencross
Contrast ratio (dynamic)500000:1
LED backlightcheckmark
Backlight typeLED
Maximum refresh rate60 Hz
Display technologyLCD
Anti-glare screencross
Native aspect ratio16:9
HD type4K Ultra HD
Panel typeADS
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Haze rate25%
Native refresh rate60 Hz
High Dynamic Range (HDR) supportedcross
Display brightness (typical)500 cd/m²
Audio
Number of built-in speakers2
Ports & interfaces
Infrared data portcheckmark
Compatible memory cardsMicroSD (TransFlash)
Ethernet LANcheckmark
Audio input3.5mm
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
DVI portcheckmark
DVI-I ports quantity1
Card reader integratedcheckmark
HDMI ports quantity2
RS-232 interfacecheckmark
HDMI version2.0
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
DisplayPorts quantity0
USB version2.0
HDCP version2.0
Headphone outcheckmark
USB ports quantity2
Built-in USB hubcheckmark
Number of upstream ports0
USB Type-A downstream ports quantity3
USB portcheckmark
OPS module slotcheckmark
2
Weight & dimensions
Depth (with stand)69.5 mm
Display depth69.5 mm
Display height1100 mm
Display weight49.1 kg
Display width1929 mm
Base width1.55 cm
Energy management
Power consumption (standby)0.5 W
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)D
Energy efficiency class (HDR)D
Energy consumption (SDR) per 1000 hours100 kWh
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)5 - 95%
Ergonomics
Cable lock slotcheckmark
Height adjustmentcross
Pivotcheckmark
Panel mounting interface600 x 400 mm
Swivellingcross
Tilt adjustmentcross
Cable lock slot typeKensington
VESA mountingcheckmark
Packaging content
Remote control includedcheckmark
Cables includedAC, RS-232
Batteries includedcheckmark
Stand includedcheckmark
Design
Product colourBlack
Placement supportedIndoor
Product designDigital signage flat panel
Detachable standcheckmark
Performance
PurposeCommercial
On Screen Display (OSD)checkmark
Number of OSD languages12
NVIDIA G-SYNCcross
Operating hours (hours/days)24/7
AMD FreeSynccross
Over the Air Updates (OTA)checkmark
Flicker-free technologycross
Open Pluggable Specification (OPS)checkmark
Features
Wall mountablecheckmark
Multimedia
RMS rated power10 W
Built-in speaker(s)checkmark
Built-in cameracross
Number of speakers2
Computer system
Processor manufacturerARM
Audio formats supportedAAC, HE-AAC, MPEG-1, MPEG-2
Image formats supportedBMP, JPEG, PNG, WEBP
Operating system installedAndroid
Processor cores4
Video formats supportedH.263, H.264, H.265, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP8, VP9
Built-in processorcheckmark
Internal storage capacity16 GB
On-board graphics card modelMali-G52 MC1
Processor architectureARM Cortex-A55
Internal memory3 GB
Computer systemcheckmark
EAN8721038101768
Warranty3 years
Key Features:
  • 86-inch screen with 3840 x 2160 4K UHD resolution
  • ADS panel with a flat screen design
  • 60 Hz refresh rate and 8 ms response time
  • 500 cd/m² brightness and a 1200:1 contrast ratio
  • Integrated Android 10 SoC for content management
  • Features two HDMI 2.0 ports and a USB 3.2 hub
  • Designed and rated for continuous 24/7 operation
  • Includes two built-in 10W speakers
  • Supports VESA 600 x 400 mm mounting with pivot function
  • Measures 1929 x 1100 x 69.5 mm and weighs 49.06 kg with stand