Samsung The Frame QE43LS03FAUXXH 43" 4K QLED Tizen TV, 60Hz, HDR10+
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Display | |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Display diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 4K 3840 x 2160 pixels |
| Display diagonal (metric) | 108 cm |
| LED backlight |  |
| LED backlighting type | Dual LED |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Motion interpolation frequency | 60 Hz |
| Display technology | QLED |
| Anti-glare screen |  |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Screen shape | Flat |
| Native refresh rate | 50 Hz |
| Audio | |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) |  |
| Auto volume leveller |  |
| Number of speakers | 2 |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) |  |
| Adaptive sound |  |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| PC in (D-Sub) |  |
| RF ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Common interface (CI) |  |
| HDCP |  |
| Common interface Plus (CI+) |  |
| Audio Return Channel (ARC) |  |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 24.9 mm |
| Stand width | 67.8 cm |
| Width (with stand) | 969.5 mm |
| Height (with stand) | 591.9 mm |
| Depth (with stand) | 196.8 mm |
| Stand depth | 19.7 cm |
| Weight (without stand) | 8.6 kg |
| Height (without stand) | 557.8 mm |
| Width (without stand) | 969.5 mm |
| Depth (without stand) | 24.9 mm |
| Weight (with stand) | 8.9 kg |
| Energy management | |
| Power consumption (typical) | 52 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy saving mode |  |
| Energy efficiency class | G |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Power consumption (max) | 110 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 52 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 114 kWh |
| Networking | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ethernet LAN |  |
| Bluetooth |  |
| Wi-Fi |  |
| Wi-Fi Direct |  |
| Miracast |  |
| Web browser |  |
| Packaging data | |
| Package weight | 15.5 kg |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 677 mm |
| Package width | 1087 mm |
| TV tuner | |
| Tuner type | Analog & digital |
| Auto channel search |  |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) |  |
| Electronic Programme Guide (EPG) |  |
| On/Off timer |  |
| Auto power off |  |
| Number of OSD languages | 28 |
| Voice control |  |
| Voice guide |  |
| Works with the Google Assistant |  |
| Packaging content | |
| Remote control included |  |
| Cables included | AC |
| Desktop stand |  |
| Mounting kit |  |
| Brand-specific features | |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Stand colour | Black |
| On/off switch |  |
| VESA mounting |  |
| Stand type | Legs stand |
| Bezel type | VNB (Very Narrow Bezel) |
| Introduction year | 2025 |
| Performance | |
| Game mode |  |
| Image gallery |  |
| Subtitles function |  |
| Ambient light sensor |  |
| Local dimming |  |
| Picture processing technology | NQ4 AI Gen 2 Processor |
| High Dynamic Range (HDR) supported |  |
| Eco sensor |  |
| SmartThings app support |  |
| Tap view |  |
| Ambient mode |  |
| Multi View |  |
| AI Upscale |  |
| Backlight dimming technology | Supreme UHD Dimming |
| Smart TV | |
| Operating system installed | Tizen |
| Internet TV |  |
| Smart TV |  |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) |  |
| Screen mirroring |  |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.4 |
| Apple AirPlay 2 support |  |
| Sound mirroring |  |
| TV initiate mirroring |  |
| EAN | 8806097110965 |
This model operates on the Tizen smart TV platform, which provides access to various streaming services and applications. It includes integrated voice control for navigation and a SolarCell Remote that recharges using ambient light. The audio system consists of two speakers with a total output of 20W and supports Dolby Atmos processing. For connectivity, the television is equipped with four HDMI ports and three USB ports, alongside support for Wi-Fi 5 and Bluetooth 5.3 for wireless connections to networks and peripheral devices like soundbars or headphones.
Key Features:- Display: 43-inch (109.2 cm) QLED panel with matte finish
- Resolution: 4K Ultra HD (3840 x 2160 pixels)
- Backlighting: Dual LED technology with local dimming
- Refresh Rate: Native 60 Hz with Motion Xcelerator
- HDR: Supports Quantum HDR, HDR10+, and Dolby Vision
- Audio: 20W two-speaker system with Dolby Atmos and eARC
- Smart Platform: Tizen operating system with voice control and Art Mode
- Wireless: Wi-Fi 5 and Bluetooth 5.3 connectivity
- Connections: 4 HDMI ports, 3 USB 2.0 ports, 1 Ethernet (LAN), 1 optical audio out
- Mounting: VESA 200 x 200 mm interface
- Dimensions with Stand: 969.5 x 591.9 x 196.8 mm