ASUS BE27ACGN 27" QHD, IPS Monitor with USB-C hub
Manufacturer: ASUS
ID: 90LM03I0-B03K71
Estimated delivery: 19.05 - 20.05
40+pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Display
Pixel pitch0.233 x 0.233 mm
Contrast ratio (typical)1500:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Aspect ratio16:9
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time5 ms
Colour depth8 bit
Display resolution2560 x 1440 pixels
Digital horizontal frequency30 - 185 kHz
Digital vertical frequency48 - 120 Hz
Display diagonal (metric)68.58 cm
Touchscreencross
Contrast ratio (dynamic)3000:1
LED backlightcheckmark
Backlight typeLED
Maximum refresh rate120 Hz
Display technologyLCD
Anti-glare screencheckmark
Native aspect ratio16:9
HD typeQuad HD
Pixel density109 ppi
Colour gamut99%
Panel typeIPS
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
High Dynamic Range (HDR) supportedcross
Display brightness (typical)350 cd/m²
Colour gamut standardsRGB
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Ports & interfaces
Audio input3.5mm
Headphone outputs1
HDMI ports quantity1
HDMI version2.1
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
DisplayPorts quantity2
HDCP version1.4
DisplayPort version1.4
Headphone outcheckmark
Built-in USB hubcheckmark
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity4
USB Type-C downstream ports quantity1
USB Type-C DisplayPort Alternate Modecheckmark
checkmark
USB Power Delivery up to96 W
Weight & dimensions
Width (with stand)612.2 mm
Height (with stand)527.8 mm
Depth (with stand)224 mm
Weight (without stand)5 kg
Height (without stand)362.9 mm
Width (without stand)612.2 mm
Depth (without stand)46.9 mm
Weight (with stand)7 kg
Energy management
Power consumption (typical)18.15 W
Power consumption (off)0 W
Power consumption (PowerSave)0.5 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)D
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours16 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours32 kWh
Networking
Ethernet LANcheckmark
Packaging data
Package weight10.1 kg
Package depth140 mm
Package height427 mm
Package width691 mm
Package typeBox
Ergonomics
Cable lock slotcheckmark
Wall mountablecheckmark
Height adjustmentcheckmark
Swivel angle range-180 - 180°
Tilt angle range-5 - 35°
Pivotcheckmark
Picture-in-Picturecheckmark
Panel mounting interface100 x 100 mm
Swivellingcheckmark
Pivot angle-90 - 90°
Tilt adjustmentcheckmark
Cable lock slot typeKensington
VESA mountingcheckmark
Adjustable height (max)15 cm
Packaging content
Stand includedcheckmark
Other features
Brand specific technologiesSPLENDID, Eye Care+
Design
Product colourBlack
Market positioningBusiness
Detachable standcheckmark
Feet colourBlack
Performance
NVIDIA G-SYNCcross
AMD FreeSynccross
Flicker-free technologycheckmark
Low Blue Light technologycheckmark
VESA Adaptive Sync supportcheckmark
Multimedia
RMS rated power4 W
Built-in speaker(s)checkmark
Built-in cameracross
Number of speakers2
Sustainability
Sustainability certificatesENERGY STAR, EPEAT Gold, Forest Stewardship Council (FSC) Mix
EAN4711387974254
Warranty3 years
The ASUS BE27ACGN is a 27-inch monitor designed for business and productivity applications. It utilizes a QHD (2560x1440) resolution In-Plane Switching (IPS) panel, which provides consistent color reproduction and wide 178-degree viewing angles. The display covers 99% of the sRGB color gamut, making it suitable for standard web content and office work. A 120Hz refresh rate, paired with Adaptive-Sync technology, delivers smoother motion during scrolling and general desktop navigation compared to typical 60Hz displays. The screen features an anti-glare surface to minimize reflections.
This model incorporates docking station functionality to streamline workspace connectivity. A single USB-C port provides video input, data transfer via the built-in USB hub, and up to 96W of power delivery to a connected laptop. An integrated RJ45 Ethernet port allows for a stable wired network connection directly through the monitor. The stand offers a full range of ergonomic adjustments, including tilt, swivel, pivot, and 150mm of height adjustment. For alternative mounting solutions, it is compatible with a 100x100mm VESA mount.
Key Features:
  • 27-inch QHD (2560x1440) resolution display
  • IPS panel with a flat screen design
  • 120Hz refresh rate and 5ms response time
  • 350 cd/m² brightness and 1500:1 typical contrast ratio
  • Covers 99% of the sRGB color gamut
  • USB-C port with 96W Power Delivery