21490€
Show VAT 0%
Show VAT 25,5%
Multitronic Vaasa
Multitronic Pietarsaari
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Lappeenranta
Multitronic Mariehamn
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
Manuals
| Energy management | |
| Power source | Petrol |
| Power | 2000 W |
| Packaging content | |
| Manual | ![]() |
| Features | |
| Type | Walk behind lawn mower |
| Product colour | Red |
| Rotational speed | 2900 RPM |
| Housing material | Plastic |
| Number of height positions | 3 |
| Ergonomic handle | ![]() |
| Cutting width | 40 cm |
| Cutting system | Rotary blades |
| Grass collecting volume | 45 L |
| Cutting clearance adjustment | ![]() |
| Blade length | 40 cm |
| Minimum cutting height | 2.5 cm |
| Maximum cutting height | 6 cm |
| Handle(s) features | Non-slip grip, Soft grip |
| Engine number of strokes | 4 |
| Engine displacement | 132 cm³ |
| Grass catcher | ![]() |
| Maximum lawn area | 800 m² |
| EAN | 4006825665741 |
| Source: Icecat.biz | |
The petrol lawn mower GC-PM 40/2 is a robust, powerful tool that has proven to be a reliable aid when mowing large lawn areas up to max. 800 m². Its single-cylinder four-stroke engine has high torque. Thanks to the three-stage single-wheel cutting height adjustment, the device can be adapted to the respective mowing task: Different cutting heights can be set – depending individual needs. The foldable guide bar permits means the lawn mower can be stored in a space-saving way, even if you don't have much room. The starting cable pull of the GC-PM 40/2 is also mounted directly on the guide rail. This is easily accessible for an effortless device start without annoying bending. The durable housing is made from stylish, sturdy plastic. The fill level indicator of the durable textile grass collection makes it easy to see when it is full. It can then be emptied using two handles.
Space-saving storage
Thanks to its foldable guide bar, the petrol lawn mower fits into any garden shed. This leaves room for more devices.
Spacious grass collection sack
With a capacity of 45 litres, the robust nylon collection sack offers plenty of space for cuttings. It is emptied by means of two handles.
Powerful motor
For maximum efficiency, the powerful 1-cylinder 4-stroke engine supplies the petrol lawn mower with an output of 2 kW.
For effortless lawn care
The GC-PM 40/2 petrol lawn mower is the ideal companion for gardening: areas of up to 800 m² can be easily mowed. 40 cm cutting width and a spacious 45-litre grass collection sack make it easy to tidy up medium-sized lawns.
Space-saving storage
Thanks to its foldable guide bar, the petrol lawn mower fits into any garden shed. This leaves room for more devices.
Spacious grass collection sack
With a capacity of 45 litres, the robust nylon collection sack offers plenty of space for cuttings. It is emptied by means of two handles.
Powerful motor
For maximum efficiency, the powerful 1-cylinder 4-stroke engine supplies the petrol lawn mower with an output of 2 kW.
For effortless lawn care
The GC-PM 40/2 petrol lawn mower is the ideal companion for gardening: areas of up to 800 m² can be easily mowed. 40 cm cutting width and a spacious 45-litre grass collection sack make it easy to tidy up medium-sized lawns.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: 05.06 - 09.06
Estimated delivery: 05.06 - 09.06
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: 05.06 - 09.06
Estimated delivery: 05.06 - 09.06
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: 05.06 - 09.06
Estimated delivery: 05.06 - 09.06
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: 05.06 - 09.06
Estimated delivery: 05.06 - 09.06
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: 05.06 - 09.06
Estimated delivery: 05.06 - 09.06
Today: 10:00 - 18:00
Fetch from the shop
Estimated delivery time: 05.06 - 09.06
Estimated delivery time: 05.06 - 09.06
Posti: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 05.06 - 08.06
Estimated delivery time: 05.06 - 08.06
Posti: Postal package
Estimated delivery time: 06.06 - 09.06
Estimated delivery time: 06.06 - 09.06
Matkahuolto: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 06.06 - 09.06
Estimated delivery time: 06.06 - 09.06
Posti: Doorstep delivery
Estimated delivery time: 06.06 - 08.06
Estimated delivery time: 06.06 - 08.06
Matkahuolto: Business Parcel
Estimated delivery time: 05.06 - 09.06
Estimated delivery time: 05.06 - 09.06
Matkahuolto: Home Parcel
Estimated delivery time: 05.06 - 09.06
Estimated delivery time: 05.06 - 09.06
Posti: Home delivery
Estimated delivery time: 06.06 - 08.06
Estimated delivery time: 06.06 - 08.06
- manual pdf (English)
- leaflet (English)
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.

