2190€
Show VAT 0%
Show VAT 25,5%
Multitronic Vaasa
Multitronic Pietarsaari
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Lappeenranta
Multitronic Mariehamn
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
Manuals
| Technical details | |
| Box contents | Ink cartridge |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 40 g |
| Height | 115 mm |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Packaging data | |
| Package weight | 50 g |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package width | 113 mm |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (30A) 199764139566; (30B) 199764139573; (LS1) 199764139580; (LS2) 199764139597; (LS3) 199764139603 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764139566, 199764139573, 199764139580, 199764139597, 199764139603 |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Gross weight of outer carton | 3.04 kg |
| Gross weight (outer carton) | 3.27 kg (7.2 lbs) |
| Features | |
| Type | Original |
| Colour | ![]() |
| Print technology | Inkjet |
| Compatibility | HP 302 ink cartridges work with: HP DeskJet 2622, 2630, 2632, 2633, 2634, 3630, 3633, 3750, 3760, 3762, 3764 HP Envy 4520, 4522, 4523, 4528, 5020, 5030, 5032 HP OfficeJet 3831, 3833, 3835, 4652, 4654, 4655, 4657, 5220, 5230 |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Malaysia |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Brand compatibility | HP |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink volume | 2 ml |
| Black ink page yield | 120 pages |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Supply type | Single pack |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 588 x 198 x 172 mm |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 48 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 183.4 kg (404.3 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1176 mm (47.2 x 31.5 x 46.3") |
| Master (outer) case gross weight | 3.4 kg |
| Pallet gross weight | 183.4 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 3.4 kg (7.5 lbs) |
| EAN | 0199764139603 |
| Warranty | 1 year |
The HP 302/304 Black Original Ink Cartridge is designed for monochrome printing. It uses pigment-based ink to produce clear, long-lasting text. As an original manufacturer component, it maintains the specific pressure and flow required by the printer’s printhead. The cartridge performs consistently until it is empty, which helps to reduce the frequency of reprints. It is easy to install in compatible printers without any manual setup.
Key Features:- 120-page yield: suited for low-to-medium volume printing.
- 2 ml ink volume: standard capacity for typical home printing.
- Pigment-based ink: provides smudge resistance for clear text on standard office paper.
- UL ECOLOGO certified: meets verified environmental standards.
- Single pack: contains one individual black cartridge.
- Compatibility: works with various HP DeskJet, Envy, and OfficeJet printers, including the 2622, 3630, 4520, and 3831 models.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: 03.06 - 05.06
Estimated delivery: 03.06 - 05.06
Today: Closed
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: 03.06 - 05.06
Estimated delivery: 03.06 - 05.06
Today: Closed
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: 03.06 - 05.06
Estimated delivery: 03.06 - 05.06
Today: Closed
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: 03.06 - 05.06
Estimated delivery: 03.06 - 05.06
Today: Closed
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: 03.06 - 05.06
Estimated delivery: 03.06 - 05.06
Today: Closed
Fetch from the shop
Estimated delivery time: 03.06 - 05.06
Estimated delivery time: 03.06 - 05.06
Posti: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 03.06 - 04.06
Estimated delivery time: 03.06 - 04.06
Posti: Postal package
Estimated delivery time: 04.06 - 05.06
Estimated delivery time: 04.06 - 05.06
Matkahuolto: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 04.06 - 05.06
Estimated delivery time: 04.06 - 05.06
Posti: Doorstep delivery
Estimated delivery time: 04.06
Estimated delivery time: 04.06
Matkahuolto: Business Parcel
Estimated delivery time: 03.06 - 05.06
Estimated delivery time: 03.06 - 05.06
Matkahuolto: Home Parcel
Estimated delivery time: 03.06 - 05.06
Estimated delivery time: 03.06 - 05.06
Posti: Home delivery
Estimated delivery time: 04.06
Estimated delivery time: 04.06
- leaflet (English)
- Safety Data Sheet (English)
- leaflet (Svenska)
- Safety Data Sheet (Svenska)
- leaflet (Suomi)
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.

