Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
This product is end of life or currently not available.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Technical details | |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 44 g |
| Package weight | 81 g |
| Tape length | 5 m |
| Height | 23 mm |
| Width | 140 mm |
| Depth | 147 mm |
| Tape width | 1.2 cm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 85 mm |
| Package width | 150 mm |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Tape size | 1.2 cm |
| Features | |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Paper |
| Product colour | Pink |
| Tape type | TZ |
| Country of origin | China |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 1980 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 330 pc(s) |
| Layers per pallet | 15 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 22 pc(s) |
| Pallet gross weight | 174.8 kg |
| Pallet gross height | 14.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| EAN | 4977766698641 |
| Warranty | 30 years |
| Source: Icecat.biz | |
This tape features our exclusive laminated tape process and our standard adhesive. Perfect for everyday applications. These labels stay on under normal indoor and outdoor use, including hot and cold environments. Best suited for smooth flat surfaces.
For Use With: GL-100, PT-1000, PT-1000BM, PT-1010, PT-1010B, PT-1010NB, PT-1010R, PT-1010S, PT-1090, PT-1090BK, PT-1100, PT1100SB, PT-1100SBVP, PT-1100ST, PT-1120, PT-1130, PT-1160, PT-1170, PT-1180, PT-1190, PT-1200, PT-1230PC, PT-1280, PT-1280SR, PT-1280VP, PT-1290, PT-1290BT, PT-1290BT2, PT-1290RS, PT-1300, PT-1400, PT-1500, PT-1500PC, PT-1600, PT-1650, PT-1700, PT-1750, PT-1800, PT-1810, PT-1830, PT-1830C, PT-1830SC, PT-1830VP, PT-1880, PT-18R, PT-1900, PT-1910, PT-1950, PT-1960, PT-200, PT-2030, PT-2030AD, PT-2030VP, PT-2100, PT-2110, PT-2200, PT-2210, PT-2300, PT-2310, PT-2400, PT-2410, PT-2430PC, PT-2500PC, PT-2600, PT-2610, PT-2700, PT-2710, PT-2730, PT-2730VP, PT-300, PT-300B, PT-310, PT-310B, PT-320, PT-330, PT-350, PT-3600, PT-520, PT-530, PT-540, PT-550, PT-580C, PT-8000XL, PT-90, PT-9200DX, PT-9200PC, PT-9400, PT-9500PC, PT-9600, PT-PC, ST-1150, ST-1150DX, ST-5
For Use With: GL-100, PT-1000, PT-1000BM, PT-1010, PT-1010B, PT-1010NB, PT-1010R, PT-1010S, PT-1090, PT-1090BK, PT-1100, PT1100SB, PT-1100SBVP, PT-1100ST, PT-1120, PT-1130, PT-1160, PT-1170, PT-1180, PT-1190, PT-1200, PT-1230PC, PT-1280, PT-1280SR, PT-1280VP, PT-1290, PT-1290BT, PT-1290BT2, PT-1290RS, PT-1300, PT-1400, PT-1500, PT-1500PC, PT-1600, PT-1650, PT-1700, PT-1750, PT-1800, PT-1810, PT-1830, PT-1830C, PT-1830SC, PT-1830VP, PT-1880, PT-18R, PT-1900, PT-1910, PT-1950, PT-1960, PT-200, PT-2030, PT-2030AD, PT-2030VP, PT-2100, PT-2110, PT-2200, PT-2210, PT-2300, PT-2310, PT-2400, PT-2410, PT-2430PC, PT-2500PC, PT-2600, PT-2610, PT-2700, PT-2710, PT-2730, PT-2730VP, PT-300, PT-300B, PT-310, PT-310B, PT-320, PT-330, PT-350, PT-3600, PT-520, PT-530, PT-540, PT-550, PT-580C, PT-8000XL, PT-90, PT-9200DX, PT-9200PC, PT-9400, PT-9500PC, PT-9600, PT-PC, ST-1150, ST-1150DX, ST-5
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 11:00 - 15:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 14:00
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.
