Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
This product is end of life or currently not available.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
Manuals
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Certificates | |
| Certification | CE, EMC, FCC, REACH, RoHS, TÜV |
| Compliance certificates | TÜV mark, UKCA, Electromagnetic Compatibility (EMC), REACH, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Performance | |
| Interface type | SFP |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | ![]() |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Fiber optic connector | RJ-45 |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| SFP transceiver type | Copper |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | ![]() |
| SFP transceiver standard | TX |
| Features | |
| Form factor | SFP |
| Plug and Play | ![]() |
| Product colour | Silver |
| Hot-Plug support | ![]() |
| Easy to install | ![]() |
| Housing material | Metal |
| Hot-swap | ![]() |
| Brand compatibility | Allied Telesis |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| EAN | 0767035212791 |
| Warranty | 2 years |
| Source: Icecat.biz | |
ATGBICS Allied Telesis® compatible AT-SPTX-90 SFP 10/100/1000Base-T form factor network transceiver supports a distance of up to 100m over a copper connection via an RJ45 connector. This product operates within a commercial temperature range. Our product meets the specification of Allied Telesis® AT-SPTX-90 and we proudly offer a compatibility guarantee and limited lifetime warranty. Our rigorously tested products record a unique traceable serial number and are fully compliant with all MSA (Multi-Source Agreement) and IEEE standards & protocols.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
- leaflet (English)
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.

