LG 50UN640S0LD Signage Display 50inch UR Series UHD 400cd/m2 16/7 Speaker wifi
Manufacturer: LG
ID: 50UN640S0LD
Estimated delivery: 19.05 - 20.05
4pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Manuals
Technical details
Digital audio out1
Real Time Clock (RTC)checkmark
Display
Display diagonal127 cm (50")
Display brightness400 cd/m²
Display resolution4K 3840 x 2160 pixels
Display diagonal (metric)126 cm
Touchscreencross
Display technologyLCD
Native aspect ratio16:9
HD type4K Ultra HD
Native refresh rate60 Hz
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Audio
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)checkmark
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
DVI portcross
HDMI ports quantity3
HDMI version2.0
DisplayPorts quantity0
Audio Return Channel (ARC)checkmark
USB version2.0
USB ports quantity1
RS-232Ccheckmark
RF input2
Number of speaker outputs1
USB portcheckmark
Weight & dimensions
Width (with stand)1121 mm
Height (with stand)708 mm
Depth (with stand)232 mm
Display depth57.1 mm
Display height651 mm
Display weight11.7 kg
Display width1121 mm
Weight (with stand)11.9 kg
Energy management
Power consumption (typical)112 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input frequency50-60 Hz
AC input voltage100-240 V
Power consumption (max)135 W
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours62 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours88 kWh
Networking
Ethernet LANcheckmark
Wi-Ficheckmark
Packaging data
Package weight14.6 kg
Package depth152 mm
Package height775 mm
Package width1215 mm
Packaging content
Remote control includedcheckmark
Cables includedAC
Stand includedcheckmark
Other features
Power supply typeInternal
Power managementcheckmark
Bluetoothcheckmark
Headphone outputs1
Teletext functioncheckmark
Common interface Plus (CI+)checkmark
Cable lock slot typeKensington
Hotel modecheckmark
Common interface Plus (CI+) version1.4
Timercheckmark
Bluetooth Low Energy (BLE)checkmark
Design
Product colourBlue
Placement supportedIndoor
Panel mounting interface300 x 300 mm