LG UltraGear 24GS60F-B 24" Full HD, IPS Gaming Monitor
Manufacturer: LG
ID: 24GS60F-B
Choose the version of your product
Estimated delivery: 19.05 - 20.05
13pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Display
Pixel pitch0.2745 x 0.2745 mm
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Aspect ratio16:9
Display diagonal61 cm (24")
Response time1 ms
Colour depth8 bit
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display diagonal (metric)60.9 cm
Touchscreencross
Maximum refresh rate180 Hz
Native aspect ratio16:9
HD typeFull HD
Pixel density93 ppi
Panel typeIPS
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
sRGB coverage (typical)99%
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
Display brightness (typical)300 cd/m²
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Ports & interfaces
Audio input3.5mm
DC-in jackcheckmark
HDMI ports quantity1
HDMI version2.0
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
DisplayPorts quantity1
HDCP version2.2
DisplayPort version1.4
Headphone outcheckmark
Built-in USB hubcross
Number of upstream ports0
USB Type-A downstream ports quantity0
Weight & dimensions
Width (with stand)540.8 mm
Height (with stand)408.9 mm
Depth (with stand)180.5 mm
Weight (without stand)3.5 kg
Height (without stand)323.8 mm
Width (without stand)540.8 mm
Depth (without stand)42.8 mm
Weight (with stand)4 kg
Energy management
Power consumption (typical)27 W
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours18 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours24 kWh
Packaging data
Package weight5.2 kg
Package depth396 mm
Package height149 mm
Package width613 mm
Package typeBox
Ergonomics
Plug and Playcheckmark
Cable lock slotcross
Height adjustmentcross
Pivotcheckmark
On Screen Display (OSD)checkmark
Panel mounting interface100 x 100 mm
Swivellingcross
Tilt adjustmentcheckmark
VESA mountingcheckmark
Packaging content
Cables includedDisplayPort
Stand includedcheckmark
Other features
Brand specific technologiesBlack Stabilizer, Crosshair
FPS countercheckmark
Design
Product colourBlack
Detachable standcheckmark
Feet colourBlack
Performance
Smart modesEnergy saving
NVIDIA G-SYNCcheckmark
AMD FreeSynccheckmark
Flicker-free technologycheckmark
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync
Multimedia
RMS rated power0 W
Built-in speaker(s)cross
Built-in cameracross
Number of speakers0
EAN8806096012321
Warranty1 year
The LG UltraGear 24GS60F-B is a 24-inch gaming monitor that operates at a Full HD (1920 x 1080) resolution. Its IPS panel technology is engineered for accurate color reproduction, covering 99% of the sRGB color space, and provides wide 178-degree viewing angles. For gaming performance, it features a 180 Hz refresh rate and a 1 ms Gray-to-Gray (GtG) response time to minimize motion blur and input lag. This combination of panel type and speed is designed for competitive gaming where visual clarity and responsiveness are critical.
Visuals are enhanced with HDR10 support, which increases the dynamic range for brightness and contrast. The monitor is compatible with both NVIDIA G-SYNC and AMD FreeSync Premium to synchronize the display's refresh rate with the graphics card's output, preventing screen tearing. The included stand offers tilt adjustment, and the monitor can be attached to an alternative arm or wall mount using the 100 x 100 mm VESA interface. For connectivity, it is equipped with one DisplayPort 1.4 input, one HDMI 2.0 input, and a 3.5mm headphone jack.
Key Features:
  • 24-inch Full HD (1920 x 1080) display
  • IPS panel with a flat screen design
  • 180 Hz refresh rate and 1 ms (GtG) response time
  • 300 cd/m² brightness and a 1000:1 typical contrast ratio
  • HDR10 support with 99% sRGB color gamut
  • One HDMI 2.0 port, one DisplayPort 1.4 port, and a headphone out
  • NVIDIA G-SYNC Compatible and AMD FreeSync Premium
  • Tilt-adjustable stand and 100 x 100 mm VESA mount compatibility
  • Flicker-free technology and an anti-glare screen coating
  • Dimensions with stand: 540.8 x 408.9 x 180.5 mm; Weight: 4.0 kg