Philips All-in-1 Brew HD7900/50 10 cups Coffee Maker with Grinder, Black, Silver
This product is end of life or currently not available.
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Technical details | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.5 kg |
| Height | 430 mm |
| Width | 270 mm |
| Depth | 245 mm |
| Energy management | |
| Auto power off | ![]() |
| Power | 1000 W |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Packaging data | |
| Package weight | 6.04 kg |
| Package depth | 328 mm |
| Package height | 484 mm |
| Package width | 282 mm |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black, Silver |
| Non-slip feet | ![]() |
| Removable water tank | ![]() |
| Indication light | ![]() |
| Control type | Touch, Rotary |
| Cord length | 0.8 m |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Built-in display | ![]() |
| Display type | LED |
| Reservoir for brewed coffee material | Glass |
| Detachable filter holder | ![]() |
| Timer | ![]() |
| Packaging content | |
| Packaging content | Permanent filter |
| Other features | |
| Brewing time | 12 min |
| On/off switch | ![]() |
| Performance | |
| Capacity in cups | 10 cups |
| Water tank capacity | 1.25 L |
| Anti-drip function | ![]() |
| Coffee beans capacity | 450 g |
| Country of origin | China |
| Dishwasher-proof parts | ![]() |
| Built-in grinder | ![]() |
| Keep warm function time | 40 min |
| Keep warm function | ![]() |
| Coffee input type | Coffee beans |
| Coffee maker type | Semi-auto |
| Adjustable coffee strength | ![]() |
| Product type | Drip coffee maker |
| Reservoir for brewed coffee | Jug |
| Hot water system | ![]() |
| Appliance placement | Countertop |
| Descaling light indicator | ![]() |
| Cooking functions & programs | |
| Cappuccino making | ![]() |
| Coffee making | ![]() |
| Espresso making | ![]() |
| Multi beverage | ![]() |
| EAN | 8720389024788 |
| Source: Icecat.biz | |
The Philips All-in-1 Brew Drip coffee maker grinds whole beans to brew fresh coffee. Its large water reservoir allows for multi-cup brewing, dispensing directly into a glass carafe. The intuitive interface makes it easy to select settings and adjust the brew strength, while a programmable timer allows you to schedule a fresh pot for any time of day.
Built with durable materials, the machine is designed to fit easily on any kitchen countertop. Maintenance is straightforward thanks to detachable components, including a filter holder and a removable water tank for easy refilling. An automatic shut-off feature provides safety and energy savings, while a drip-stop mechanism prevents spills if the carafe is removed during brewing. The machine also keeps coffee warm after brewing, and several parts are dishwasher-safe for easy cleanup.
Key Features:- Capacity: 10 cups
- Water tank: 1.25 L
- Carafe type: Jug
- Carafe material: Glass
- Power: 1000 W
- Built-in grinder: Yes
- Adjustable strength: Yes
- Timer: Yes
- Keep-warm function: Yes
- Keep-warm time: 40 min
- Anti-drip function: Yes
- Removable water tank: Yes
- Display: Yes
- Display type: LED
- Control type: Touch, Rotary
- Housing material: Metal, Plastic
- Color: Black, Silver
Estimated delivery: 20.02 - 26.02
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 20.02 - 26.02
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: 20.02 - 26.02
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: 20.02 - 26.02
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 20.02 - 26.02
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: 20.02 - 26.02
Estimated delivery time: 20.02 - 25.02
Estimated delivery time: 21.02 - 26.02
Estimated delivery time: 21.02 - 26.02
Estimated delivery time: 21.02 - 25.02
Estimated delivery time: 20.02 - 26.02
Estimated delivery time: 20.02 - 26.02
Estimated delivery time: 21.02 - 25.02
- EU Declaration of conformity (Suomi)
- manual pdf (Svenska)
- manual pdf (Suomi)
- EU Declaration of conformity (Svenska)


