EIZO FlexScan EV2410R-BK 24.1" WUXGA, IPS Monitor with USB hub
Manufacturer: EIZO
ID: EV2410R-BK
Estimated delivery: 19.05 - 20.05
16pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 2-4 days Open today: Closed (Ascension Day) About this store
Order and pick up in 2-4 days Open today: Closed About this store
Display
Pixel pitch0.27 x 0.27 mm
Contrast ratio (typical)1300:1
Horizontal scan range31 - 76 kHz
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Aspect ratio16:10
Vertical scan range59 - 61 Hz
Viewable size, horizontal51.8 cm
Viewable size, vertical32.4 cm
Display diagonal61.2 cm (24.1")
Response time5 ms
Colour depth8 bit
Display resolution1920 x 1200 pixels
Display diagonal (metric)61.1 cm
Touchscreencross
LED backlightcheckmark
Backlight typeLED
Maximum refresh rate60 Hz
Display technologyLCD
Anti-glare screencheckmark
Native aspect ratio16:10
HD typeWUXGA
Pixel density94 ppi
Colour gamut100%
Panel typeIPS
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
sRGB coverage (typical)100%
High Dynamic Range (HDR) supportedcross
Display brightness (typical)350 cd/m²
Colour gamut standardsRGB
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Ports & interfaces
Audio input3.5 mm
Headphone outputs1
DVI portcheckmark
VGA (D-Sub) ports quantity1
DVI-D ports quantity1
HDMI ports quantity1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMI version1.4
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
DisplayPorts quantity1
HDCP version1.4
DisplayPort version1.3
Headphone outcheckmark
Built-in USB hubcheckmark
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-B
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity4
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
Weight & dimensions
Width (with stand)531 mm
Height (with stand)358.4 mm
Depth (with stand)233 mm
Weight (without stand)3.9 kg
Height (without stand)345.2 mm
Width (without stand)531 mm
Depth (without stand)57 mm
Weight (with stand)6 kg
Energy management
Power consumption (typical)8 W
Power consumption (off)0 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)54 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)B
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours8 kWh
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating temperature (T-T)5 - 35 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Ergonomics
Cable lock slotcheckmark
Height adjustmentcheckmark
Swivel angle range0 - 344°
Tilt angle range-5 - 35°
Pivotcheckmark
On Screen Display (OSD)checkmark
Panel mounting interface100 x 100 mm
On Screen Display (OSD) languagesGerman, English, Spanish, French, Italian
Swivellingcheckmark
Pivot angle-90 - 90°
Tilt adjustmentcheckmark
Cable lock slot typeKensington
VESA mountingcheckmark
Adjustable height (max)13 cm
Packaging content
Cables includedDisplayPort, USB Type-A to USB Type-B, AC
Manualcheckmark
Quick start guidecheckmark
Stand includedcheckmark
Other features
Power managementcheckmark
Automatic brightness controlcheckmark
Warranty period5 year(s)
Design
Product colourBlack
Market positioningOffice
Detachable standcheckmark
Feet colourBlack
Performance
NVIDIA G-SYNCcross
AMD FreeSynccross
Flicker-free technologycheckmark
Low Blue Light technologycheckmark
Component video syncSeparate sync
Multimedia
RMS rated power2 W
Built-in speaker(s)checkmark
Built-in cameracross
Number of speakers2
Logistics data
Harmonized System (HS) code85285210
Sustainability
Sustainability compliancecheckmark
Sustainability certificatesENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Gold, TCO
EAN4995047069799
The EIZO FlexScan EV2410R-BK is a 24.1-inch monitor equipped with an IPS panel that delivers a WUXGA resolution of 1920 x 1200 pixels. Its 16:10 aspect ratio provides additional vertical screen space suitable for productivity tasks. The display operates with a 61 Hz refresh rate and a 5 ms response time. It produces a typical brightness of 350 cd/m² and maintains a 1300:1 static contrast ratio, ensuring clear and consistent image reproduction for office applications.
For connectivity, the monitor includes one HDMI 1.4 port, one DisplayPort 1.3 input, and a headphone out jack. A built-in USB 3 hub with four downstream Type-A ports allows for easy connection of peripherals. The stand offers comprehensive ergonomic adjustments, including height, a -5 to 35-degree tilt, a 344-degree swivel, and a 180-degree pivot for portrait mode. For alternative setups, it is compatible with a 100 x 100 mm VESA mount. The monitor has a Class B energy efficiency rating, with a typical power consumption of 8 W.
Key Features:
  • 24.1-inch WUXGA 1920 x 1200 resolution display
  • IPS panel with 178-degree viewing angles
  • 100% sRGB colour space coverage
  • Flicker-free technology and low blue light mode
  • Fully adjustable stand with tilt, swivel, pivot, and height adjustment
  • Integrated four-port USB 3 hub
  • HDMI 1.4 and DisplayPort 1.3 connectivity
  • Supports 100 x 100 mm VESA mounting