Braun TexStyle 7 Pro SI7160BL Steam Iron, 3000W, 0.7L, Blue/Black
Key Specifications
| Weight | 160 g |
| Height | 160 mm |
| Width | 150 mm |
| Depth | 325 mm |
| Energy management | |
| Power consumption (typical) | 1000 W |
| Power | 3000 W |
| Dual voltage |  |
| Iron power | 3000 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy saving |  |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.1 kg |
| Package depth | 325 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package width | 150 mm |
| Package volume | 20 cm³ |
| Illumination/Alarms | |
| Water level indicator |  |
| Indication light |  |
| Ready indicator |  |
| Steam-ready light |  |
| Temperature-ready indicator |  |
| Calc indicator |  |
| Empty tank indication |  |
| Power indication light |  |
| Visible water level |  |
| Ergonomics | |
| Cable length | 2 m |
| Cord storage |  |
| 360° rotational base |  |
| Automatic cord rewinder |  |
| Travel lock |  |
| Swivel cord |  |
| Ergonomic design |  |
| Ergonomic handle |  |
| Non-twisting cord |  |
| Carrying handle(s) |  |
| Designed for travel |  |
| Packaging content | |
| Manual |  |
| Measuring cup |  |
| User guide |  |
| Protection gloves |  |
| Storage bag |  |
| Other features | |
| Country of origin | Romania |
| Features | |
| Type | Steam iron |
| Warm-up time | 40 s |
| Product colour | Black |
| Height adjustment |  |
| Overheat protection |  |
| Energy saving mode |  |
| Removable water tank |  |
| Pump pressure | 19 bar |
| Water tank capacity | 0.7 L |
| Cordless |  |
| Self-cleaning |  |
| Adjustable thermostat |  |
| Non-stick coating |  |
| Anti-drip function |  |
| Variable steam |  |
| Anti-scale system |  |
| Vertical steam function |  |
| Spray function |  |
| Foldable |  |
| Castor wheels |  |
| Auto power off |  |
| Suitable for tap water |  |
| Maximum steam pressure | 19 bar |
| Automatic anti-calc |  |
| Calc-clean function |  |
| Continuous steam performance | 50 g/min |
| Steam tip for hard-to-reach areas |  |
| Number of settings | 3 |
| Cord length | 2 m |
| Stable heel rest |  |
| Heating time | 4 min |
| Soft grip |  |
| On/off switch |  |
| Steam pressure | 19 bar |
| Steam boost performance | 250 g/min |
| Number of temperature settings | 3 |
| Number of programs | 3 |
| Steam boost function |  |
| Soleplate type | SteamGlide Advanced |
| Fast heat |  |
| ECO mode |  |
| Ready alarm |  |
| Low water alarm |  |
| Refill any time |  |
| Steam output control | no |
| Product type | Steam Iron |
| Soleplate material | Aluminium |
| Auto shut-off |  |
| Safety valve |  |
| Continuous steam |  |
| Variable steam levels |  |
| Locking |  |
| Vertical & horizontal steam function |  |
| Anti-calc collector |  |
| Empty tank detector |  |
| Precision tip |  |
| Descaling & cleaning |  |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 1 |
| Customs product code (TARIC) | 11 |
| UK Trade Tariff code | 1 |
| EAN | 8021098000477 |
The BRAUN TexStyle 7 Pro SI7160BL is a 3000 W steam iron designed for efficient household garment care. It features a SteamGlide Advanced soleplate that provides smooth movement across various fabric types and around obstacles like buttons and seams. The iron reaches its operating temperature in approximately 40 seconds, allowing for a fast start to ironing tasks.
Key Features:- BRAUN TexStyle 7 Pro SI7160BL steam iron
- Power output of 3000 W