DeLonghi Magnifica Evo ECAM 290.51.B Espresso Machine, 1.8L, Black
This product is end of life or currently not available.
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Weight & dimensions | |
| Weight | 9.6 kg |
| Height | 440 mm |
| Width | 360 mm |
| Depth | 240 mm |
| Energy management | |
| Energy saving mode | ![]() |
| Energy efficiency class | A |
| Auto power off | ![]() |
| Power | 1450 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Packaging data | |
| Package height | 440 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black |
| Removable water tank | ![]() |
| Removable drip tray | ![]() |
| Control type | Touch |
| Housing material | Plastic |
| Built-in display | ![]() |
| Removable brewing/infusion unit | ![]() |
| Easy to use | ![]() |
| Colour display | ![]() |
| Timer | ![]() |
| Other features | |
| Pump pressure | 15 bar |
| Performance | |
| Heating system | Thermoblock |
| Capacity in cups | 2 cups |
| Water tank capacity | 1.8 L |
| Self-cleaning | ![]() |
| Cup warmer | ![]() |
| Anti-scale system | ![]() |
| Coffee beans capacity | 250 g |
| Calc-clean function | ![]() |
| Water hardness selector | ![]() |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Number of temperature settings | 3 |
| Built-in grinder | ![]() |
| Water filter | ![]() |
| Coffee input type | Coffee beans |
| Steam pipe | ![]() |
| Adjustable grinder settings | ![]() |
| Number of grinder settings | 13 |
| Number of spouts | 2 |
| Milk tank capacity | 0.22 L |
| Adjustable water quantity | ![]() |
| Adjustable temperature | ![]() |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Adjustable coffee strength | ![]() |
| Product type | Espresso machine |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Built-in milk frother | ![]() |
| Programmable | ![]() |
| Hot water system | ![]() |
| Number of coffee strength settings | 3 |
| Adjustable coffee spout height | ![]() |
| Appliance placement | Countertop |
| Cooking functions & programs | |
| Number of programs | 4 |
| Latte making | ![]() |
| Lungo making | ![]() |
| Cappuccino making | ![]() |
| Coffee making | ![]() |
| Espresso making | ![]() |
| Latte Macchiato making | ![]() |
| Hot milk making | ![]() |
| Caffe Crema making | ![]() |
| Multi beverage | ![]() |
| EAN | 8004399027039 |
The DeLonghi Magnifica Evo ECAM 290.51.B is a fully automatic bean-to-cup coffee machine. It processes whole coffee beans using an integrated grinder with 13 coarseness settings. A 15-bar pump and Thermoblock heating system are used to extract espresso and other coffee drinks. The machine features a 1.8-litre removable water tank and a 250-gram bean container. Users can prepare cappuccino, latte macchiato, lungo, and caffe crema, with a dual spout that allows for the simultaneous preparation of two cups.
The machine is operated via a touch-sensitive control panel with a colour display. Users can customise their drinks by selecting from three coffee strength settings and three temperature levels. The integrated milk system uses an automatic carafe to prepare milk-based beverages. Maintenance is simplified by a self-cleaning function, an anti-scale system, and a removable brewing unit for manual rinsing. This model also includes a cup warmer and an adjustable spout to accommodate different glassware sizes. An energy-saving mode and an automatic shut-off timer help manage electricity consumption during periods of inactivity.
Key Features:- Integrated grinder with 13 adjustable settings for control over bean coarseness.
- Automatic milk carafe system for the preparation of cappuccino, latte, and latte macchiato.
- Three selectable coffee strength settings and three temperature levels for customisation.
- Removable 1.8-litre water tank and 250-gram bean container.
- Self-cleaning cycle and automatic descaling for internal maintenance.
- Thermoblock heating system paired with a 15-bar pump for espresso extraction.
- Touch-control interface with a built-in colour display for beverage selection.
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: 01.06 - 03.06
Estimated delivery time: 01.06 - 02.06
Estimated delivery time: 02.06 - 03.06
Estimated delivery time: 02.06 - 03.06
Estimated delivery time: 02.06
Estimated delivery time: 01.06 - 03.06
Estimated delivery time: 01.06 - 03.06
Estimated delivery time: 02.06

