LG 32LQ63006LA 32" Full HD LED webOS TV, 60Hz, HDR10 Pro
Manufacturer: LG
ID: 32LQ63006LA
Choose the version of your product
Estimated delivery: 19.05 - 20.05
37pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Display
Aspect ratio16:9
Display diagonal81.3 cm (32")
Display brightness250 cd/m²
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display diagonal (metric)81 cm
Motion interpolation frequency60 Hz
Display technologyLED
Native aspect ratio16:9
HD typeFull HD
Screen shapeFlat
Native refresh rate60 Hz
Audio
Audio decodersDolby Digital
RMS rated power10 W
Built-in speaker(s)checkmark
Number of speakers2
Enhanced Audio Return Channel (eARC)checkmark
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Digital audio optical out1
PC in (D-Sub)cross
HDMI ports quantity2
Common interface (CI)checkmark
HDMI version1.4
HDCPcheckmark
Common interface Plus (CI+)checkmark
Audio Return Channel (ARC)checkmark
Weight & dimensions
Height464 mm
Width736 mm
Depth82.9 mm
Stand width60.6 cm
Width (with stand)736 mm
Height (with stand)464 mm
Depth (with stand)180 mm
Weight (without stand)4.65 kg
Height (without stand)437 mm
Width (without stand)736 mm
Depth (without stand)82.9 mm
Weight (with stand)4.7 kg
Energy management
Power consumption (off)0.5 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency classF
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)40 W
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours27 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours40 kWh
Networking
Wi-Fi standards802.11ac
Bluetooth version5.0
Ethernet LANcheckmark
Bluetoothcheckmark
Wi-Ficheckmark
Bluetooth profilesA2DP, AVRCP
Wi-Fi Directcheckmark
Miracastcheckmark
Packaging data
Package weight5900 kg
Package depth142 mm
Package height510 mm
Package width812 mm
Package typeBox
TV tuner
Tuner typeDigital
Number of tuners3 tuner(s)
Digital signal format systemDVB-S2, DVB-T2
Management features
On Screen Display (OSD)checkmark
Electronic Programme Guide (EPG)checkmark
On/Off timercheckmark
Voice controlcheckmark
Programming period8 day(s)
Picture mute (for radio)checkmark
Works with the Google Assistantcheckmark
Packaging content
Remote control includedcheckmark
Desktop standcheckmark
Design
Product colourBlack
Panel mounting interface200 x 200 mm
On/off switchcross
VESA mountingcheckmark
Colour nameCeramic Black
Rollable displaycross
Performance
Game modecheckmark
Ambient light sensorcheckmark
Local dimmingcross
Smartphone/tablet remote supportcheckmark
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
Smart TV
Operating system installedWebOS
Operating system version22
Internet TVcheckmark
Smart TVcheckmark
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)checkmark
Screen mirroringcheckmark
Video appsCatch-up TV
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version2.0.1
Apple AirPlay 2 supportcheckmark
EAN8806091636959
The LG 32LQ63006LA is a 32-inch television featuring a Full HD (1920 x 1080) LED panel with a Direct backlighting system. Its core functionality is managed by the α5 Gen5 AI Processor, which is designed to enhance both image and sound processing. This model supports High Dynamic Range content, specifically HDR10 Pro and HLG, to improve contrast and color detail in compatible sources. The display operates at a native 60 Hz refresh rate, which is standard for viewing broadcast and streamed media.
Key Features:
  • 32-inch (81 cm) LED panel with Direct backlighting
  • Full HD resolution (1920 x 1080 pixels)
  • Features the α5 Gen5 AI Processor
  • Supports HDR10 Pro and HLG formats
  • Includes a dedicated Game Mode
  • 10W audio output from a two-speaker system
  • Operates on the webOS 22 smart platform
  • Built-in Wi-Fi 5 (802.11ac) and Bluetooth 5.0
  • Equipped with 2 HDMI ports (one with eARC) and 1 USB port
  • Compatible with 200 x 200 mm VESA wall mounts