LG OLED55C51LA 55" 4K OLED webOS TV, 144Hz, Dolby Vision
Manufacturer: LG
ID: OLED55C51LA
Choose the version of your product
Estimated delivery: 22.05 - 25.05
14pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Display
Aspect ratio16:9
Display diagonal139.7 cm (55")
Response time0.1 ms
Display resolution4K 3840 x 2160 pixels
Display diagonal (metric)139 cm
LED backlightcheckmark
Automatic brightness controlcheckmark
Motion interpolation technologyOLED Motion
Display technologyOLED evo
Native aspect ratio16:9
HD type4K Ultra HD
Screen shapeFlat
Display refresh rates supported144 Hz
Native refresh rate120 Hz
Audio
Audio decodersDolby Atmos, Dolby Digital
RMS rated power40 W
Audio output channels2.2 channels
Built-in speaker(s)checkmark
Number of speakers2
Sound modesAI Acoustic Tuning, AI Sound Pro, Clear Voice Pro
Enhanced Audio Return Channel (eARC)checkmark
TV Sound Mode Sharecheckmark
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity3
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Digital audio optical out1
PC in (D-Sub)cross
RF ports quantity2
HDMI ports quantity4
Common interface (CI)checkmark
HDMI version2.1
HDCPcheckmark
Audio Return Channel (ARC)checkmark
Consumer Electronics Control (CEC)SimpLink
RF connector typeF, IEC
Weight & dimensions
Width1222 mm
Depth45.1 mm
Stand width47 cm
Width (with stand)1222 mm
Height (with stand)757 mm
Depth (with stand)230 mm
Stand depth23 cm
Weight (without stand)14.1 kg
Height (without stand)703 mm
Width (without stand)1222 mm
Depth (without stand)45.1 mm
Weight (with stand)16 kg
Energy management
Power supply typeInternal
Power consumption (off)0.5 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency classG
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours77.4 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours191 kWh
Networking
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax)
Bluetooth version5.3
Ethernet LANcheckmark
Bluetoothcheckmark
Wi-Ficheckmark
Wi-Fi Directcross
Miracastcross
Web browsercheckmark
Packaging data
Package weight21.3 kg
Package depth187 mm
Package height810 mm
Package width1360 mm
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Auto channel searchcheckmark
Number of tuners1 tuner(s)
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Management features
Electronic Programme Guide (EPG)checkmark
On/Off timercheckmark
Voice controlcheckmark
Programming period7 day(s)
Picture mute (for radio)checkmark
Works with the Google Assistantcheckmark
Works with Apple Siricheckmark
Packaging content
Remote control includedcheckmark
Cables includedAC
Remote control typeMagic Remote MR25GA
Desktop standcheckmark
Brand-specific features
Other features
Warranty period5 year(s)
Design
Product colourBlack
Panel mounting interface300 x 200 mm
On/off switchcheckmark
VESA mountingcheckmark
Stand typeCenter stand
Introduction year2025
Performance
Audio formats supportedAAC, AC3, AC4, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X
Game modecheckmark
Ambient light sensorcheckmark
Local dimmingcheckmark
Smartphone/tablet remote supportcheckmark
USB recordingcheckmark
NVIDIA G-SYNCcheckmark
Picture processing technologyLG AI Picture Pro
AMD FreeSynccheckmark
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
Multi Viewcheckmark
AI Upscalecheckmark
Backlight dimming technologyPixel Dimming
Picture processorα9 Gen 8 AI Processor 4K
Smart TV
Operating system installedWebOS
Operating system version25
Internet TVcheckmark
Smart TVcheckmark
Screen mirroringcheckmark
Apple AirPlay 2 supportcheckmark
EAN8806096381885
Warranty2 years
The LG OLED55C51LA is equipped with a 55-inch OLED evo panel that provides a 4K resolution of 3840 x 2160 pixels. The self-emissive nature of the OLED display allows for precise control over individual pixels, resulting in deep black levels and a high contrast ratio. The Alpha 9 AI Processor Gen8 manages image processing, utilizing AI-based algorithms to optimize picture quality and brightness according to ambient conditions. It supports multiple high dynamic range formats, including Dolby Vision, HDR10, and HLG, which enhance detail in both dark and bright scenes. A native refresh rate of 120Hz, supplemented by OLED Motion technology, ensures fluid motion for fast-paced content.
Key Features:
  • Display: 55-inch (139 cm) OLED evo panel with a native 120 Hz refresh rate
  • Resolution: 4K (3840 x 2160 pixels)
  • Picture Processing: α9 AI 4K Processor Gen8 with AI Picture Wizard
  • HDR: Supports Dolby Vision, HDR10, and HLG formats
  • Gaming: Features a dedicated Game Mode
  • Audio: 2 speakers with a total output of 40 W and Dolby Atmos support
  • Smart TV: Runs webOS 25 with voice control and access to major streaming apps
  • Wireless: Built-in Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3
  • Connections: HDMI 2.1 (4x), USB 2.0 (3x), LAN (1x), Optical Audio Out (1x)
  • Energy Efficiency: Class G with 0.5 W standby consumption
  • Mounting: VESA 300 x 200 mm compatible, stand width of 470 mm
  • Dimensions (with stand): 1222 x 757 x 230 mm