Philips 27E1N1100A 27" Full HD, IPS Monitor
Manufacturer: PHILIPS
ID: 27E1N1100A/00
Estimated delivery: 22.05 - 25.05
40+pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Multitronic Mariehamn
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Display
Pixel pitch0.3114 x 0.3114 mm
Contrast ratio (typical)1300:1
Horizontal scan range30 - 85 kHz
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Aspect ratio16:9
Vertical scan range48 - 60 Hz
Viewable size, horizontal59.8 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time4 ms
Colour depth8 bit
Display resolution1920 x 1080 pixels
Digital horizontal frequency30 - 115 kHz
Digital vertical frequency48 - 100 Hz
Display diagonal (metric)68.6 cm
Touchscreencross
Display sRGBcheckmark
LED backlightcheckmark
Backlight typeW-LED
Maximum refresh rate100 Hz
Display technologyLCD
Anti-glare screencheckmark
Native aspect ratio16:9
HD typeFull HD
Pixel density81.59 ppi
Panel typeIPS
Screen shapeFlat
DDC/CIcheckmark
Display number of colours16.7 million colours
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Surface hardness3H
Haze rate25%
Response time (fast)1 ms
High Dynamic Range (HDR) supportedcross
Display brightness (typical)250 cd/m²
Colour gamut standardsRGB
Ports & interfaces
Audio inputYes
Audio outputYes
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
HDMI version1.4
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
HDCP version1.4
Headphone outcheckmark
Built-in USB hubcross
Weight & dimensions
Width (with stand)617 mm
Height (with stand)457 mm
Depth (with stand)211 mm
Weight (without stand)3.58 kg
Height (without stand)357 mm
Width (without stand)617 mm
Depth (without stand)46 mm
Weight (with stand)4 kg
Energy management
Power consumption (typical)18.8 W
Power supply typeInternal
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Energy efficiency class (SDR)D
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours18 kWh
Operational conditions
Operating altitude0 - 3658 m
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Non-operating altitude3658 - 12192 m
Packaging data
Package weight6.62 kg
Package depth141 mm
Package height455 mm
Package width690 mm
Ergonomics
Plug and Playcheckmark
Cable lock slotcheckmark
LED indicatorsOperation, Stand-by
Height adjustmentcross
Tilt angle range-5 - 20°
Pivotcross
On Screen Display (OSD)checkmark
Panel mounting interface100 x 100 mm
Swivellingcross
Number of OSD languages21
Tilt adjustmentcheckmark
Cable lock slot typeKensington
VESA mountingcheckmark
Packaging content
Cables includedAC, HDMI
Manualcheckmark
Stand includedcheckmark
Other features
Mean time between failures (MTBF)50000 h
Compatible operating systemsMac OS X
Windows 11 / 10
Picture enhancementSmartImage game
Heavy metals freeHg (mercury)
LowBlue modecheckmark
checkmark
Design
Product colourBlack
Market positioningHome
Detachable standcheckmark
Performance
NVIDIA G-SYNCcross
AMD FreeSynccheckmark
Flicker-free technologycheckmark
Low Blue Light technologycheckmark
Component video syncSeparate Sync
AMD FreeSync typeFreeSync
Multimedia
RMS rated power4 W
Built-in speaker(s)checkmark
Built-in cameracross
Number of speakers2
Recycling data
Recyclable packaging material100%
Sustainability
Sustainability compliancecheckmark
Doesn't containMercury, PVC/BFR
EAN8712581804282
The Philips 27E1N1100A is a 27-inch monitor with a Full HD (1920 x 1080) resolution, designed for standard office and home productivity. Its IPS panel technology provides consistent color reproduction and wide 178-degree viewing angles, which is functional for both individual work and collaborative viewing. The display covers 101.8% of the sRGB color space, ensuring accurate color representation for web content and general use. A 100 Hz refresh rate and 4 ms response time deliver smoother on-screen motion compared to standard 60 Hz displays, reducing blur during fast scrolling and video playback.
This monitor includes a single HDMI 1.4 port for video input and a headphone output jack for audio. It is equipped with integrated 2W stereo speakers, providing a basic audio solution without the need for external hardware. For physical positioning, the included stand offers tilt adjustment from -5 to 20 degrees. The screen is also compatible with a 100 x 100 mm VESA mount for use with alternative stands or wall mounts. Integrated flicker-free technology and a low blue light mode are incorporated to help reduce potential eye strain during extended use.
Key Features:
  • 27-inch Full HD (1920 x 1080) resolution
  • Flat IPS panel for wide viewing angles
  • 100 Hz refresh rate with a 4 ms response time
  • 250 cd/m² brightness and a 1300:1 contrast ratio
  • 101.8% sRGB color gamut coverage
  • One HDMI 1.4 port and a headphone output
  • Supports AMD FreeSync technology
  • Tilt-adjustable stand and 100 x 100 mm VESA mount
  • Integrated 2W stereo speakers
  • Dimensions with stand: 617 x 457 x 211 mm