Samsung QE75QN80F 75" 4K Neo QLED Tizen TV, 144Hz, HDR10+
Manufacturer: SAMSUNG
ID: QE75QN80
Choose the version of your product
Estimated delivery: 19.05 - 20.05
40+pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Display
Aspect ratio16:9
Display diagonal190.5 cm (75")
Display resolution4K 3840 x 2160 pixels
Display diagonal (metric)189 cm
LED backlighting typeMini LED
Motion interpolation technologyMotion Xcelerator
Display technologyNeo QLED
Native aspect ratio16:9
HD type4K Ultra HD
Screen shapeFlat
Display refresh rates supported144 Hz
Dynamic contrast ratio marketing nameQuantum Matrix Technology
Native refresh rate100 Hz
Audio
Audio decodersDolby Atmos
RMS rated power30 W
Built-in speaker(s)checkmark
Auto volume levellercheckmark
Number of speakers4
Sound modesAdaptive Sound Pro
Enhanced Audio Return Channel (eARC)checkmark
Audio pre-selection descriptorcheckmark
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Digital audio optical out1
PC in (D-Sub)cross
RF ports quantity3
HDMI ports quantity4
Common interface (CI)checkmark
HDMI version2.1
HDCPcheckmark
Common interface Plus (CI+)checkmark
Audio Return Channel (ARC)checkmark
Consumer Electronics Control (CEC)Anynet+
Common interface Plus (CI+) version1.4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
Weight & dimensions
Depth47.1 mm
Stand width35.5 cm
Width (with stand)1670.6 mm
Height (with stand)1015.6 mm
Depth (with stand)331.5 mm
Stand depth33.1 cm
Weight (without stand)32.2 kg
Height (without stand)958.3 mm
Width (without stand)1670.6 mm
Depth (without stand)47.1 mm
Weight (with stand)33.5 kg
Energy management
Power consumption (typical)124 W
Power consumption (off)0.5 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy saving modecheckmark
Energy efficiency classF
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage220-240 V
Power consumption (max)335 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours124 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours335 kWh
Networking
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth version5.3
Ethernet LANcheckmark
Bluetoothcheckmark
Wi-Ficheckmark
Wi-Fi Directcross
Miracastcross
Web browsercheckmark
Packaging data
Package weight45.7 kg
Package depth169 mm
Package height1075 mm
Package width1822 mm
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Auto channel searchcheckmark
Number of tuners1 tuner(s)
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Management features
On Screen Display (OSD)checkmark
Electronic Programme Guide (EPG)checkmark
On/Off timercheckmark
Auto power offcheckmark
Number of OSD languages28
Voice controlcheckmark
Programming period7 day(s)
Voice guidecheckmark
Works with Amazon Alexacheckmark
Works with the Google Assistantcheckmark
Works with Samsung Bixbycheckmark
Packaging content
Remote control includedcheckmark
Cables includedAC
Remote control typeTM2560E
Desktop standcheckmark
Brand-specific features
Design
Product colourGrey
Panel mounting interface400 x 400 mm
On/off switchcheckmark
VESA mountingcheckmark
Stand typeCenter stand
Bezel type3 Bezel-less
Introduction year2025
Performance
Game modecheckmark
Ambient light sensorcheckmark
Local dimmingcheckmark
Smartphone/tablet remote supportcheckmark
USB recordingcheckmark
Picture processing technologySamsung Real Depth Enhancer
AMD FreeSynccheckmark
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
Eco sensorcheckmark
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
SmartThings app supportcheckmark
Tap viewcheckmark
Multi Viewcheckmark
AI Upscalecheckmark
Backlight dimming technologyUltimate UHD Dimming
Picture processorNQ4 AI Gen2
Smart TV
Operating system installedTizen
Internet TVcheckmark
Smart TVcheckmark
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)checkmark
Screen mirroringcheckmark
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version2.0.3
Apple AirPlay 2 supportcheckmark
Sound mirroringcheckmark
Far-field voice interactioncheckmark
TV initiate mirroringcheckmark
Universal guidecheckmark
EAN8806095995496
Audio is delivered through a four-speaker system with a total power output of 30 watts, and it includes support for the Dolby Atmos format. The television operates on the Tizen platform, which provides access to a range of streaming services and includes voice control capabilities. For connectivity, it is equipped with four HDMI 2.1 ports, two USB 2.0 ports, Wi-Fi 5, and Bluetooth 5.3. The design incorporates a flat panel compatible with a 400 x 400 mm VESA mount and offers specialized features such as Game Mode and Adaptive Sound Pro.
Key Features:
  • Display: 75" (189 cm), Neo QLED panel, Mini LED backlighting, native 100 Hz, Motion Xcelerator 144Hz
  • Resolution: 4K (3840 x 2160 pixels)
  • HDR: Neo Quantum HDR, HDR10+
  • Gaming: Game Mode – Yes
  • Audio: 4 speakers, total output 30 W, audio formats Dolby Atmos, eARC – Yes
  • Smart TV: Tizen, voice control Yes, internet TV Yes
  • Wireless: Wi-Fi 5, Bluetooth 5.3, Screen mirroring supported
  • Connections: HDMI 2.1 (4×), USB (2× 2.0), LAN Yes, optical audio out Yes, headphone out No
  • Energy Efficiency: F, standby consumption 0.5 W
  • Mounting: VESA 400 x 400 mm, stand width 354.8 mm
  • Dimensions (with stand): 1670.6 × 1015.6 × 331.5 mm