LG C5 OLED48C54LA 48" 4K webOS TV, 144Hz, Dolby Vision, HDR10
Manufacturer: LG
ID: OLED48C54LA.AEU
Choose the version of your product
Estimated delivery: 16.05 - 20.05
11pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 1-4 days Open today: Closed (Ascension Day) About this store
Order and pick up in 1-4 days Open today: Closed About this store
Display
Viewing angle, horizontal180°
Viewing angle, vertical180°
Aspect ratio16:9
Display diagonal121.9 cm (48")
Display brightness1000 cd/m²
Response time0.1 ms
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal (metric)121.92 cm
Supported graphics resolutions3840 x 2160
Motion interpolation technologyOLED Motion
Display technologyOLED evo
Native aspect ratio16:9
HD type4K
Screen shapeFlat
Display refresh rates supported144 Hz
Native refresh rate120 Hz
Audio
Audio decodersDolby Atmos, Dolby Digital
RMS rated power40 W
Audio output channels2.2 channels
Built-in speaker(s)checkmark
Built-in subwoofercheckmark
Auto volume levellercheckmark
Number of speakers2
Sound modesAI Acoustic Tuning, AI Sound Pro, Clear Voice Pro
Enhanced Audio Return Channel (eARC)checkmark
TV Sound Mode Sharecheckmark
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity3
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Headphone outputs1
Digital audio optical out1
RF ports quantity2
HDMI ports quantity4
Common interface (CI)checkmark
HDMI version2.1
HDCPcheckmark
Audio Return Channel (ARC)checkmark
Consumer Electronics Control (CEC)SimpLink
RF connector typeF, IEC
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity3
Weight & dimensions
Height618 mm
Depth46.9 mm
Stand width47 cm
Width (with stand)1071 mm
Height (with stand)675 mm
Depth (with stand)230 mm
Stand depth23 cm
Weight (without stand)14.9 kg
Height (without stand)618 mm
Width (without stand)1071 mm
Depth (without stand)46.9 mm
Weight (with stand)16.8 kg
Energy management
Power consumption (off)0.5 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency classG
AC input frequency50-60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)115 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours63.9 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours115 kWh
Networking
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax)
Bluetooth version5.3
Ethernet LANcheckmark
Bluetoothcheckmark
Wi-Ficheckmark
Wi-Fi Directcheckmark
Miracastcheckmark
Web browsercheckmark
Packaging data
Package weight20.5 kg
Package depth162 mm
Package height735 mm
Package width1373 mm
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Auto channel searchcheckmark
Number of tuners1 tuner(s)
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Management features
Electronic Programme Guide (EPG)checkmark
On/Off timercheckmark
Voice controlcheckmark
Programming period7 day(s)
Works with the Google Assistantcross
Packaging content
Remote control includedcheckmark
Cables includedAC
Remote control typeMagic Remote MR25GA
Desktop standcheckmark
Brand-specific features
Other features
Warranty period5 year(s)
Design
Product colourBlack
Panel mounting interface300 x 200 mm
Stand colourGrey
On/off switchcheckmark
VESA mountingcheckmark
Stand typeCenter stand
Introduction year2025
Mounting
Maximum weight capacity16.8 kg
Performance
Audio formats supportedAAC, AC3, AC4, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X
Game modecheckmark
Ambient light sensorcross
Local dimmingcheckmark
Smartphone/tablet remote supportcheckmark
USB recordingcheckmark
NVIDIA G-SYNCcheckmark
Picture processing technologyLG AI Picture Pro
AMD FreeSynccheckmark
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
High Dynamic Range (HDR) technologyDolby Vision, HDR10, HLG
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
Game featuresAuto Low Latency Mode (ALLM), Game Dashboard, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
Multi Viewcheckmark
AI Upscalecheckmark
Backlight dimming technologyPixel Dimming
Picture processorα9 Gen 8 AI Processor 4K
Smart TV
Operating system installedWebOS
Operating system version25
Internet TVcheckmark
Smart TVcheckmark
Screen mirroringcheckmark
Apple AirPlay 2 supportcheckmark
EAN8806096353875
This model is equipped for modern gaming with four HDMI 2.1 ports that support features like Variable Refresh Rate up to 144 Hz. The audio system consists of two speakers with a total output of 40 watts and decodes sound formats such as Dolby Atmos and DTS:X. It operates on the webOS 25 platform, providing access to a range of streaming applications, and includes a Magic Remote for voice and pointer control. For connectivity, the television incorporates Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, an Ethernet port, and an eARC-enabled HDMI port for audio passthrough to a compatible sound system.
Key Features:
  • 48-inch (121.92 cm) OLED evo panel with a native 120 Hz refresh rate
  • 4K resolution (3840 x 2160 pixels)
  • α9 AI Processor Gen8 with OLED Dynamic Tone Mapping Pro
  • Supports Dolby Vision, HDR10, and HLG formats
  • Features Game Mode and Variable Refresh Rate (VRR) up to 144 Hz
  • 2-channel speaker system with 40W total output and Dolby Atmos decoding
  • webOS 25 operating system with voice control and internet applications
  • Includes Wi-Fi 6 (802.11ax) and Bluetooth 5.3 for wireless connectivity
  • Provides 4 HDMI 2.1 ports, 3 USB ports, and 1 digital optical audio out
  • Supports 300 x 200 mm VESA mounting interface
  • Measures 1071 mm x 675 mm x 230 mm with the stand attached